İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

TAEKWONDO

Taekwondonun Tarihçesi

 

 

Tekwondo dünyada bilinen döğüş sanatlarının hemen hemen en eskisidir.Ve kore kökenli silahsız döğüş ve savunma sanatı olarak bilinir.Ortaya çıkış tarihi i.ö 37 olarak kabul edilen taekwondo yine kore kökenli bazı savunma sporlarının eski biçimlereine dayanır.

Kore yarımadasını kuzey kısmında hükümran olmuş  kogureyo hanedanlığına kadar uzanan bir tarihçesi vardır.Yandaki resimden bu hanedanlık zamanından kalma bir döğüş sanatçısı figürünü görüyorsunuz.

O zamanlar vahşi hayvanlara vebölgelerindeki eşkiyalara karşı kendini savunmak amacıyla çıkarılmış bir savunma sanatı olup yumrukların yanı sıra yüksekten ve sıçrıyarak atılan tekmelerden geniş biçimde yararlanılır.Genel de bu spor savunma ve ruhsal gelişim amaçlarına yöneliktir.Bu tekniklere TAEGYON yani ayak sistemi denmiştir..

Yine korede yapılmakta olan KWONPOP yani yumruk metodu olarak isimlendirilen diger bir sistemle birleştirilerek TAEK-KYON adı verilmiş bugünki adını almıştır.Bu ssanatta eğitim gören kişinin beden ile zihnin tek bir birim gibi tepki göstererek değişen şartlara anında uyum sağlıyacağı bir zihinsel ve ruhsal duruma ulaşması büyük önem taşır.

Böyle bir duruma tam anlamıyla ulaşıldığında günlük yaşamdaki özne ve nesne ikiliği ortadan kalkar.Zihinsel ve bedensel uyum o zamanın dinleri taoculuk ve zen budacılık açısından bir amaç olduğundan ve bu amaca ancak çalışarak ve deneyimle ulaşılabileceğinden bu dinlere bağlı olanlar felsefi ve manevi eğitimlerinin yanısıra bu turlü döğüş sanatlarıylada uğraşmışlardır.

Dolayısıyla bu sporlarla uğraşan kimselerde genellikle bu tur bir yaşam sürerler veya ruh ve karakter yapıları buna çak müsait hale gelir:

Uzakdoğu sporlarıyla uğraşan insanlada dini verilerin kuvvetli olmasının seseblerinin başında bu sporların beden yanında ruh gelişiminede katkıda bulunuyor olmasıdır. Bir taekwondocunun hiç bir zaman zayıflara dukunmamasının ve alelede sokak kavgası yapmamasının temelinde yatan ana faktörlerde bunlardır.

Taekwondo sporu ancak 1943 yılında korenin bağımsızlığa kavuşması ile resmi bir hüvüyet kazannmış bu tarihten sonra dünyaya açılmıştır.16 Eylül 1961 yılında kurulan kore taekwondo birliği bu sporun yasallaşmasını ve 25 Haziran 1962 de ulusal oyunlar kapsamına aldırarak yasallaşmasını sağlamıştır

30 kasım 1972 de dünya taekwondosunun merkezi kukkiwon açılmıştır ve kore Taekwondo başkanlığına Kim-un -yong getirilmiştir.Aynı zamandada Dünya Taekwondo federasyon başkanı oldu.25 Mayıs 1973 te 17 ülkenin katılımıyla ilk dünya şampiyonası yapıldı.

Bu sporun Türkiyede yaygınlaşması 1970 'de anterenör olarak getirilen Ço Sao- Se ile başladı.Bugün Taekwondo, olimpiyat oyunlarında olimpik spor olarak yer aldığından gelişime son derece elverişli bir spor dalıdır.

 

 

Taekwondonun yıllara göre gelişimi

 

 

KASIM 30, 1972 - Kukkiwon Dünya taekwondo merkezi binası tamamlandı ve açıldı.

MAYIS 25, 1973 - ilk dünya şampiyonası düzenlendi

MAYIS 28, 1973 - Dünya Taekwondo Federasyonu kuruldu

EKİM 18, 1974 -1.Dünya Asya oyunları düzenlendi

EKİM 5, 1975 - Dünya taekwondo Federasyonu Dünya spor federasyonları birliğinin aktif üyesi haline geldi

NİSAN 9, 1976 - CISM ,Taekwondoyu resmi spor olarak kabul etti

TEMMUZ 17, 1980 - moskovada yapılan olimpik komitenin 83. kongresinde Taekwondonun olimpik bir spor dalı olması onaylandı

TEMMUZ 24, 1981 - Taekwondo .dünya oyunlarında gösteri sporu olarak yer aldı

TEMMUZ 5, 1982 - Taekwondonun 1988 seulolimpiyat oyunlarında gösteri sporu olarak yapılmasına ve incelenmesine karar verildi

EYLÜL28, 1984 - Taekwondo nun 1988 seulde resmi gösteri sporu olması ve ilerde tam resmi spor dalı olarak yer alması kesinleşti

TEMMUZ 3, 1986 - Colorado'da ilk dünya Taekwondo kupası düzenlendi

EYLÜL 30, 1986 - Seulde asya oyunlarında resmi spor dalı olarak 17 ülkenin kartılımıyla yapıldı

KASIM 29, 1986 - Birinci Dünya ünüversitelerarası taekwondo şampiyonası düzenlendi

AĞUSTOS 9, 1987 - Taekwondo İNdianada yapılan Pan-Amerikan oyunlarına resmi spor dalı olarak dahil edildi

EKİM 7, 1987 - İspanyanın Barselona şehrinde 1.Dünya Bayanlar Taekwondo Şampiyonası düzenlendi

EYLÜL 17-20, 1988 - 24.olimpiyatlarda 25 ülkeden 129 spocu katılımıyla gösterisporu olarak yapıldı.

AĞUSTOS 14-17, 1991 - Cuba. da yapılan Pan amerikan oyunlarında yer aldı

AĞUSTOS 3-5, 1992 -Barselona olimpiyatlarında gösteri sporu olarak yapıldı.Ekrem Boyalı burada 2. olmuştur

TEMMUZ 26-August 9, 1999 - 13üncü  Pan Americanoyunlarında kanadada yer aldı

EYLÜL27-30, 2000 -Sidney olimpiyatlarında taekwondo artık bir resmi spor dalı

 

 

 

 

 

Türkiye'de Taekwondo

Türk halkı tekvando ile ilk kez 1964 yılında, Koreli General Choi Honghi başkanlığında, gösteriler yapmak üzere ülkemize gelmiş olan bir tekvando ekibi aracılığıyla tanıştı. Bu tarihten sonra Şükrü Gençel ve Nazım Canca tekvandonun yaygınlaştırılabilmesi amacıyla yoğun çalışmalara başladılar. Bu alanda Türkiye'deki asıl büyük atılım 1970'lerden sonra oldu. 1970'te Türkiye'ye getirilen Güney Koreli antrenör Cho Soo See, yeni sporcular yetiştirerek, Türkiye'de tekvandonun gelişmesine büyük katkılarda bulundu. İsmet Iraz'ın da büyük çabaları ile bu spor dalının kısa sürede sevilen ve ilgi gören bir branş haline geldiği; Türk sporcularının da bu branşta çok başarılı olarak dünya kürsülerine çıktıkları görüldü. 1981 yılında Judo Federasyonu'ndan ayrılan ve özerk bir statüye kavuşan Tekvando Federasyonu Başkanlığı'nı 1982 yılına kadar Mithat Kor yürüttü. 1982 yılında atamayla gelen Esem Beder, 1993'te seçimleri kazanarak bu görevi yeniden üstlendi. 1983 Dünya Şampiyonası'nda birinci olan Yılmaz Helvacıoğlu, uluslar arası alanda ilk büyük başarımızı elde etti. 1985 Dünya Şampiyonası'nda Metin Şahin 2., takım halinde ise ekibimiz 37 puanla 3. oldu. 1987 Dünya Şampiyonası'nda ülkemize branşında ikinci kez Dünya Şampiyonluğu getiren Tennur Yerlisu, ayrıca iki kez de Avrupa Şampiyonluğu'nu ve Türkiye'nin ilk bayan dünya şampiyonu ünvanını elde etti.

1988 yılında Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda Türk tekvandocular Büyükler, Bayanlar ve Gençler kategorilerinde 13 altın, 5 gümüş, 2 bronz madalya ile her üç kategoride takım sıralamasında Avrupa Şampiyonu oldular. 1989 Dünya Şampiyonası'nda takımımız dünya 2.'si oldu. 50 kg'da Harun Ateş 3., 54 kg'da Turgut Uçan ve 70 kg'da Nusret Ramazanoğlu dünya 2.'si olurken takımımız da dünya 2.liğini elde etti. 1990 yılı Ekim ayında Danimarka'nın Aarhus kentinde yapılan Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda da Türk Milli Takımı 6 altın, 6 gümüş ve 9 bronz madalya alarak Avrupa Şampiyonluğu'nu kazandı.

1991 Dünya Şampiyonası'nda Arzu Tan, ülkemize Dünya Şampiyonluğu'nu getiren üçüncü sporcu oldu. Aynı  şampiyonada Döndü Şahin, Gülnur Yerlisu ve Ayşegül Ergin gümüş, erkeklerde Ekrem Boyalı ve Metin Şahin bronz madalya kazandılar. 1992 Avrupa Şampiyonası'nda ise takımımız 2 altın, 7 gümüş ve 3 bronzla 2. oldu. Ayrıca 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda gösteri sporu niteliğinde yer alan bu spor dalında Arzu Tan bronz, Ekrem Boyalı ve Ayşegül Ergin gümüş madalya aldılar.

1993 yılında New York'ta yapılan Dünya Tekvando Şampiyonası'nda, +483 kiloda Ali Şahin ve 55 kiloda Nuray Deliktaş dünya ikincisi olurken, Gonca Güler, Gülnur Yerlisu, Mustafa Dağdelen bronz madalya elde ettiler. Aynı yıl Rusya'da düzenlenen Avrupa Kupası karşılaşmalarında bayanlarda Gülnur Yerlisu, Arzu Tan, Şenay Şahin ve Abbe Kıvrak birinci erkeklerde Uğur Kıtay, Ekrem Boyalı, Sinan Gönülrazı ve Ali Şahin ikinci oldular.

1994 yılında Romanya'da yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası'nda bayanlar 47 kiloda Hamide Bıçkın, 55 kiloda Esra Kolcu, 65 kiloda İnci Taşyürek, erkekler 76 kiloda Uğur Yılmaz altın madalya elde ederken sporcularımız diğer sikletlerde 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandılar. Aynı yıl kasım ayında Hırvatistan'da düzenlenen Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda 70 kiloda Tuğgen Gedik altın madalyaya ulaşırken, 50 kiloda Mert Tuncer, 54 kiloda Cihat Kutluca, 58 kiloda Ayşegül Ergin bronz madalya elde ettiler.

1995'te Filipinlerde yapılan Dünya Tekvando Şampiyonası'nda bayanlar 47 kiloda Hamide Bıçkın ile erkekler 64 kiloda Cihat Kutluca altın, 55 kiloda Nuray Deliktaş ve İnci Taşyürek bronz madalya kazandılar. Türkiye takım halinde Dünya üçüncüsü oldu.Daha sonraları Türkiye takım halinde Avrupa şampiyonu tüm kategorilerde olmaya başladı dünyadada ilk beşte avrupada zirvede devap  etmektedir.