ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Sultangaliyev, olimpiyatlar için umutlu

Kazakistan'da, 14 yaşında evlerinin karşısına buz pisti açılmasıyla short track (sürat pateni) ile tanışan, bir yıl içinde milli takıma seçilerek katıldığı uluslararası yarışmalarla tecrübe kazanan Sultangaliyev, 2010 ve 2014 Kış Olimpiyatları'na kota aldı.

Kota aldığı ilk olimpiyata Çinli antrenörüyle yaşadığı anlaşmazlık sonucu katılamayan Sultangaliyev, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na bir ay kala yüksek rakım için Erzurum'da gerçekleştirilen kampta sakatlanarak olimpiyatlara gitme şansını ikinci defa kullanamadı.

Sakatlığının ardından antrenörlüğe başlayan Sultangaliyev, 7 yıldır Türk patencilerin başarısı için mücadele ediyor.

Short Track Milli Takımı Başantrenörü Sultangaliyev, sporcularını 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'na hazırlıyor.

Milli sporcularla özellikle yaz dönemlerinde yoğun çalışma yaptıklarını belirten Sultangaliyev, "Sporcuların çok yetenekli olduğunu gördüm. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Buz Pateni Federasyonu bize çok yardımcı oldu. Türkiye'de bulunmaktan çok memnunum. Müslüman ülke olduğu için çok sevdik Türkiye'yi, sanki kendi vatanımız gibi ailem, üç çocuğumla Erzurum'da yaşıyoruz." diye konuştu.

Sultangaliyev, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için çok umutlu olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türk Milli Takımı, dünyadaki en genç takım. Bu, bizim için büyük avantaj. Bu yaşlarda böyle bir hızla çalıştıkları için ileride olimpiyatlarda başarılı olacaklarına inanıyorum. 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için çok umudumuz var. Ekim ayında Çin ve Japonya'da birinci ve ikinci etap dünya kupalarında kota kazanmak için yarış olacak. Şu an ciddi şekilde hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Short trackın keyifli bir spor olduğuna işaret eden Sultangaliyev, buz pistinde saatte 60 kilometre hıza ulaşabildiğini dile getirdi.

  
9 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın