İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Bir Efsaneye daha veda ettik

Arjantin Adalet Bakanlığı'ndan bir kaynak, otopsi sırasında hazır bulunan 60 yaşında ölen Arjantin futbol efsanesi Diego Maradona'nın Çarşamba günü CNN en Español'a verdiği demeçte kalp yetmezliğine yenik düştü.

Kaynak, ölüm nedeninin "akut ikincil akciğer ödemi ile şiddetlenen kronik kalp yetmezliği" olduğunu söyledi.
Kalp yetmezliği, kalbin kan pompalama kabiliyetine kademeli olarak zarar veren kronik bir durumdur. Sonuç olarak akciğerlerde sıvı birikebilir - akciğer ödemi olarak bilinen bir durum. Ölümcül olabilen, giderek yaygınlaşan bir sorundur. 

Saha dışı hayat

Maradona, Boca Juniors ile profesyonel futbola girdi, ancak Barcelona ve Napoli gibi önde gelen Avrupa kulüplerinde oynamaya devam etti.
Mavi kalp ile birlikte "Sonsuza dek. Elveda Diego" tweet'ini atan İtalyan tarafı ile iki Serie A şampiyonluğu kazandı.
Maradona Napoli'ye katıldığında, bir haber spikeri "İtalya'nın en fakir şehri dünyanın en pahalı oyuncusunu satın alıyor" dedi.
Sahadaki performansları göz kamaştırırken, Maradona bir dizi şeytanla karşılaştı.
İtalya'da geçirdiği süre boyunca, Camorra - Napoliten mafyası - ile temasa geçti ve bağımlılıkla mücadele etti. 1991'de uyuşturucu testinden geçemedi ve oyundan 15 aylık bir yasak aldı.
Göçebe bir yönetici kariyeri, oynadığı yılların ardından onu Arjantin'den Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne götürdü. Son olarak Arjantin'de Gimnasia y Esgrima'ya koçluk yaptı.
Bu ayın başlarında Maradona, daha çok beyinde kan pıhtısı olarak bilinen subdural hematom için başarılı bir ameliyat geçirdi.

Futbol dünyası tepki veriyor

Eski kulüpler ve geçmiş ve şimdiki oyuncular saygılarını sunarak haraçlar doldurdu.
Pek çok kişinin modern Maradona olarak gördüğü Arjantinli Lionel Messi, bunun "çok üzücü bir gün" olduğunu söyledi.
Messi, Instagram'da "Bizi terk ediyor ama Diego ebedi olduğu için hiçbir yere gitmiyor. Onunla yaşadığı tüm güzel anları sürdürüyorum ve tüm arkadaşlarına ve ailesine başsağlığı ve en iyi dileklerimi göndermek istedim" diye yazdı.
Oyunun bir başka efsanesi olan Pelé, tweet attı : "Harika bir arkadaşımı kaybettim ve dünya bir efsaneyi kaybetti. Hala söylenecek çok şey var, ama şimdilik Tanrı aile üyelerine güç versin. Bir gün umarım cennette birlikte futbol oynayacağız. "
Bu arada, Juventus yıldızı Cristiano Ronaldo "ebedi dehaya" veda etti.
Ronaldo Twitter'da "Şimdiye kadarki en iyilerden biri. Benzersiz bir sihirbaz. Çok erken ayrılıyor, ancak sınırları olmayan bir miras ve asla doldurulmayacak bir boşluk bırakıyor. Huzur içinde yatsın, as. Asla unutulmayacaksın," diye Twitter'da yazdı .
FIFA Başkanı Gianni Infantino, Maradona'yı "çok büyük" olarak nitelendirdi ve "sonsuz minnettarlığımızı hak ediyor" dedi.
"Sessizliğimiz, gözyaşlarımız, acımız şu anda içimizde derin hissettiğimiz tek şey" dedi.
Paris Saint-Germain ve Fransa forvet oyuncusu Kylian Mbappé, Twitter fotoğrafını Maradona'dan birine çevirdi ve tweet attı : "Futbol tarihinde sonsuza kadar kalacaksınız. Tüm dünyaya verdiğiniz mutluluk için teşekkürler."
Maradona'nın eski kulüplerinden biri olan Barcelona da tweet attı : "Her şey için teşekkürler Diego."
Futbol üzerindeki etkisi asla unutulmayacak olsa da, Maradona sporu aştı.
  Bir Vatikan sözcüsü, Papa Francis'in "son yıllardaki karşılaşma olaylarına sevgiyle baktığını ve sağlık koşullarını öğrendiğinden beri son günlerde yaptığı gibi bunu dua ederek hatırladığını" söyledi.
  Bu hikaye güncellendi.
    
  58 kez okundu

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın