İNCİ STEAK
RAN SİGOTA

ADRESGRUP
BEHZAT RESTAURANT
SALTURSALTURSaltur Turizm  Tur, Otel, Bilet,
Araç Kiralama,Vize ve Kongre ...


www.saltur.com.tr

Kongre · Sigorta · Reklamcılık · Blog Sayfası ·
1099. İnternette Güvenli Alışveriş
Saltur.com.tr sitemiz COMODO 


Site Menüsü
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
(BİR GÖRÜŞ) HALK OYUNLARINDA ANTRENÖR BİLMECESİ

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindekii Halkeğitim Merkezleri, okulların Halkoyunları çalışmaları konusundaki tüm taleplerini yıllardır büyük bir titizlik ve özveri ile karşılamakta.
Bu kapsam içerisinde bulunan kültürümüzün en önemli bir bölümünü oluşturan halkoyunlarımızın yaşatılması, yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere aktarılması için elinden gelen tüm çabayı göstermekte ve okullarımıza maddi anlamda büyük bir destek oluşturmaktadır. Tüm bu çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığınca desteklenmekte ve takdirle karşılanmaktadır.

Okullarımız hiçbir maddi sıkıntıya girmeden ve öğrencilerinden hiçbir maddi talepte bulunmadan halkeğitim merkezlerimizden aldıkları bu destekle halkoyunları gruplarını oluşturmakta ve okullarının resmi törenlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteydiler.

Halkoyunları federasyonu 2004 te kurulduktan belli bir süre sonra ME bakanlığı ile yaptığı protokolda; okullarda federasyon tarafından verilen halkoyunları 1.kademe antrenör belgesine sahip antrenörlerin görevlendirilebileceği belirtilmişti.

Ancak nedendir bilinmez halkoyunları fed nu 2017-2018 öğretim yılında yönetmeliğie müdahale ederek 1.kademe antrenör yerine 2. Kademe antrenörlerin görevlendirilmesi konusunda değişiklik yaptı.Bu sezonda halkeğitim merkezleri ihtiyaç duyulduğunda 1.kademelerede görev verilir maddesine istinaden 1. Kademelere görev verdi.

Ancak 2018-2019 sezonunda “ihtiyaç duyulduğunda “maddesinin kaldırılmasını sağlayan federasyon halkeğitim merkezlerinin bu insiyatifini ellerinden alarak okulların %60 nın antrenör taleplerine cevap veremez duruma gelmesine neden olmuştur.

Çünkü halkoyunları federasyonu kurulduğundan beri 2.kademe antrenörlük kursu açılmasını sağlayamamıştır.Yani 1.kademe antrenörlük belgesi olan arkadaşların federasyonun faaliyet gösterdiği bu süreç içerisinde 2.kademe antrenörlük belgesi alma şansları hiçbir zaman mümkün olmamıştır.

Bu uygulamayla halkoyunları federasyonunun kültürümüzün en önemli bir bölümünü oluşturan halakoyunlarımızın okullarımızda öğretilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasına engel bir uygulama içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Oysaki federasyonun birinci görevi halkoyunlarımızın yaşatılması olmalıdır. Bu nasıl bir düşüncedir anlamak mümkün değildir.

Yoksa Halkoyunları Fedrasyonu kültürümüzün yaşatılmasını istememekte midir?

Halkeğitim merkezlerince görevlendirilmeleri yapılan 1.kademe antrenörler federasyonun bu müdahalesi neticesinde mağdur olmuşlardır. Ev geçindiren yada ihtiyacı olan 1. Kademe antrenörler zor durumdadır. 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
217 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın