ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Mehmet Kara
mehmetkara67@gmail.com
TÜRK TANKI MAHMUT DEMİR…
07/04/2017

TÜRK TANKI MAHMUT DEMİR…

Amasya’nın Suluova İlçesinin Dereköy’ünde kuzine sobanın üzerinde kaynayan su buharının taşıdığı muhabbetlerle şenlenen bir evde 20 OCAK 1970 tarihinde ailenin 5. ferdi olarak dünyaya gelen Mahmut Demir ismini çevrede ağa olarak anılan, güreşe ve pehlivanlığa çok önem veren dedesinden almıştır.

 Mahmut Demir’in ‘Altıparmak’ namıyla anılan amcası Yusuf Demir ve Amasya bölgesinde acı kuvveti ile bilinen ‘Kara Abdul’ lakaplı babası Abdullah Demir, köy düğünlerinin ayrıca civar ilçe ve illerde yapılan panayır ve şenlik güreşlerinin başpehlivanlarıdır.

GÜREŞE 13 YAŞINDA BAŞLIYOR

 13 yaşında 78 kilo ile güreşe başlayan Mahmut Demir, kilosunun fazla olması sebebiyle güreştiği köy düğünleri ve festival güreşlerinde hep kendinden büyüklerle güreşmiştir. Kendinden boylu ve kilolu pehlivanlarla güreşmesi onun kariyerindeki tecrübelerinin ve mücadele ruhunun pekişmesinin de başlangıcıdır. 

 

LASTİKLE UZATILAN MAYO VE BASKETBOL AYAKKABISIYLA ÇIKILAN İLK RESMİ MÜSABAKA

Köy düğünleri ve festival güreşlerindeki başarısından sonra Amasya’dan Nabi Bayram hoca tarafından Konya’da yapılacak Türkiye Yıldızlar Şampiyonası için davet edilen Mahmut Demir kendisine verilen güreş mayosu küçük geldiği için annesi Yüksel Hanım tarafından mayonun kolları kesilip lastikle uzatılmıştır.

Giyecek güreş ayakkabısı da bulamadığı içinde müsabakalara basketbol ayakkabısıyla çıkmış ve bu şampiyonada 3. olmuştur. 

 

SONRADAN KAYINPEDERİ OLACAK ALEADDİN YILDIRIM İLE TANIŞMA… 

Amasya’da Nabi Hoca ile antrenmanlarına devam eden Demir daha sonra kayınpederi de olacak eski şampiyon ve güreş hocası Aleaddin Yıldırım ile tanışmıştır.

Bu sırada Aleaddin Yıldırımda Suluova Şeker Fabrikası’nda çalışmaktadır.

Onunla yazları fabrikanın elma bahçesinde, kışları eski spor salonun beton zemininde çalışmalar yaparlar.

Bir süre sonra fabrika işletme müdürü güvenlik görevlilerine talimat vererek Mahmut Demir’in fabrikaya girişini yasaklar ve Aleaddin Demir’i de işten atmakla tehdit eder.

Bu çalışmalar sonucunda Mahmut Demir önce yıldızlar sonrada gençlerde Türkiye şampiyonu olur.

Bu başarıları onu İsmail Demirci tarafından kurulan Samsun Demir Spor’a girmesini sağlar ve 17 yaşında milli mayoyu giymeye başlar.

Güreş hayatı boyunca da 220 defa milli olur.

Ulaştırma ve TEDAŞ spor kulüplerinde güreş yapan Mahmut Demir kariyeri boyunca da Alaattin Yıldırım, Nabi Bayram ve Yakup Topuz ile çalışmıştır.  

YÜZ YIL ARADAN SONRA GELEN CİHAN ŞAMPİYONLUĞU

Mahmut Demir 1993 yılındaki Avrupa şampiyonasında birinci olarak almış olduğu ilk altın madalyasından sonra aynı yıl Tahran da düzenlenen ve 90 kilonun üzerinde dünyanın en iyi güreşçilerinden oluşan 29 kişi arasında yapılan Cihan şampiyonluğu turnuvasında da 1. olarak ülkemize yüz yıl aradan sonra Cihan şampiyonluğu getiren güreşçi olmuştur.

DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUKLARI

Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında almış olduğu birincilikler ve cihan şampiyonluğu sonunda geriye Dünya ve Olimpiyat şampiyonlukları kalmıştır.

 Demir bu fırsatlardan ilkini 1994 yılında İstanbul’da yapılan Dünya Şampiyonasında yakalamıştır.

Final müsabakasına kadar başarılı güreşler çıkararak gelen Demir’in finaldeki rakibi ise Amerikalıların “güreşin lokomotifi” diye andıkları şampiyon güreşçi Bruce Baumgartner’dir.

Normal süresi berabere biten müsabakanın uzatma dakikalarında, Mahmut Demir’in tek dalıp rakibinin üzerine oturduğu ve iki elini yanlara açarak verdiği o muhteşem poz dünya şampiyonluğunu getirmiş ve hafızalarda yer etmiştir.

 

Artık bütün planlarını olimpiyat şampiyonluğu için yapan Demir, 1996 Atlanta Olimpiyatlarında finale kadar yükselmiş ve finalde Rusların eski olimpiyat şampiyonu güreşçisi Alexander Medvedev’in oğlu Alexsei Medvedev’i yenerek 28 yıl aradan sonra ülkemize olimpiyat şampiyonluğu getirmiş ve bu şampiyonluğun sonunda da 26 yaşında aktif spor yaşamını noktalamıştır.

Başarılarla dolu güreş hayatından sonra Mahmut Demir döneminin en akıllı ağır sıkleti olarak kabul edilmiş ve güreş literatürüne adını  “TÜRK TANKI” olarak yazdırmıştır. Amasya'nın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi tek ismidir ve aynı zamanda Devlet sporcusudur. 2045 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SARI MELEK... - 07/06/2021
SARI MELEK
İMPARATORUN’UN DRAMI - 30/09/2020
İMPARATORUN’UN DRAMI
COVİT-19 MAKBULE TEYZE 79 - 03/07/2020
COVİT-19 MAKBULE TEYZE 79
DÜNYALARI KALDIRAN ADAM.. - 18/11/2019
DÜNYALARI KALDIRAN ADAM
TARİH ŞAMPİYONU YAZDI - 31/10/2019
TARİH ŞAMPİYONU YAZDI
YÜRÜYEMEZ DEDİLER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU - 26/03/2019
YÜRÜYEMEZ DEDİLER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
SON İSTASYON!... - 18/09/2018
SON İSTASYON!...
TARİH ŞAMPİYONLARI YAZAR... - 28/04/2018
TARİH ŞAMPİYONLARI YAZAR...
TÜRK TELEKOM MUCİZESİ... - 16/04/2018
MAVİ KAPLANLAR İKİ YIL ARADAN SORA TEKRAR BASKETBOL SÜPER LİGİNDE
 Devamı