İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
07/03/2017

 

 

40 yıldır bu meslekteyim, yazıyor, çiziyor ve konuşuyorum... Yani hem yazılı hem de görsel medyada faal olarak çalışıyorum. Her yerde ve her konumda apaçık söylüyorum ki  Türkiye böyle güzel bir alt yapı projesi görmedi. Ayrıca bu sadece benim fikrim değil, projeyle bir kez tanışan taraflı tarafsız herkes aynı şeyi söylüyor.

Aslında “İAAF Çocuk Atletizmi” isimli bu projeye Atletizm Federasyonu çok yabancı değildi... 2011 yılında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) 196 ülkede başlattığı bu uygulamaya malesef olumlu bakılmamış, IAAF ile imzalanan protokole rağmen sadece 3 seminer organize edilebilmiş. 

Peki bu proje nasıl etkin hale getirildi. Elbetteki işin kalitesinin farkına varılması için görüş açışı farklı bir başkanın işbaşında olması ve projenin ehil kişilere teslim edilmesinin büyük rolü oldu. Projenin önemine vakıf olan Başkan Fatih Çıntımar oldu. Bu işteki ehil kişi de çalışkanlığı ve bürokrasiyi iyi bilen Necdet Ayaz’dan başkası değildi.  Bu iki önemli kişi gerçekten icraatlarıyla övgüyü yürekten hakediyorlar.

Ne yaptı bu ikili...Biri güvendi ve tam destek verdi. Öteki de getirildiği Genel Koordinatörlük görevi süresince, gecesini gündüze katarak çalıştı, ekibini doğru insanlardan seçti, doğru yoldan gitti... IAAF’ın hedeflerini fersah fersah aştı. 

Aslında yapılması gerekenin fazlasını da gerçekleştirdi. Normalde başkası olsa, işini yapmanın rahatlığıyla bunun meyvelerini rahatlıkla yer, keyfine bakardı. Ama işte Necdet Ayaz farkı bu noktada kendini gösterdi.

Projeye anlam kazandıran değişiklikler yaptı. Hedeflenen kitle olan 7-12 yaş grubunun gereksinlerini saptadı. Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım, Doping ve Zararları, Madde Bağımlığı ve Çocuklar, Fair Play gibi çok önemli konular bu projeye dahil edildi. Hepsi de IAAF tarafından olumlu karşılandı ve diğer üye ülkelere de tavsiye edildi. Ancak Necdet Ayaz’ın “Geçmişine değer vermeyenler geleceklerine yön veremeyenler” sloganı doğrultusunda “Eskimeyen Değerlerimiz” katkısı gerçekten takdire şayandı.

Bundan daha önemlileri ise IAAF Çocuk Atletizmini kalıcı kılma yolunda yapılan çalışmalardı.

Öncelikle projede hedeflenen kiltede yaş değişikliği yapıldı. 3-12 yaş kategorisine geçiş yapıldı. Yani Çocuk atletizmi, artık ana sınıflardan başlatılacaktı. Bu konuda gerek Ankara gerekse Sivas ve Manisa’da 3 ve üzeri yaş grubu atletizm oyunlarına çocuklar kadar velilerin de büyük ilgi ve desteği, doğru yolda olunduğunun en büyük göstergesiydi.

Asıl önemlisi, 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük seminerlerine, “IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasına sahip olamayanların katılamayacak” olması şeklindeki kararın alınmasıydı.

Bir diğer önemli konu ise hem projeninin uygulanabilirliği hem de sertifika sahiplerine istihdam yaratmasıydı. 

Peki bunlar bizim alt alta sıraladığımız gibi kolaylıkla mı yapıldı. Bunu bir de bürokrasiyi en iyi bilen eski rekortmen şampiyon ve 5 önemli İlde Spor müdürlüğü yapan Necdet Ayaz’a sorun... Yaptığı mücadeleye yakından tanıklık ettiğimden doğrusu çırpınmalarına üzülmedim değil. Ama o asla yılmadı. Semerisini de geçen hafta aldı ve Milli Eğitim Bakanlığından ‘IAAF Çocuk Atletizm’ projesi için devrim niteliğinde bir karar çıkarttı. 

Neydi bu karar:

“Atletizm Federasyonu ile MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında uzun süren görüşmeler sonunda, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) 196 ülkede uygulattığı IAAF Çocuk Atletizmi projesi artık Halk Eğitim Merkezlerinde kurs olarak verilebilecek.”

Türkiye’nin her il ve ilçelerinde yoğun ilgi gören Halk Eğitim Kurs programı kapsamına alınmasıyla “IAAF Çocuk Atletizmi”projesi artık  daha geniş kitlelere ulaşacak ve çocuklarımızın oyun formatında spor ile tanışması sağlanacak. Ayrıca Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak olan kurslara, IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce yürütülen antrenör seminerlerinde eğitim görerek  tüm dünyada geçerliliği olan sertifikayı  alan kursiyelerin de ücretli görev alması sağlandı.

İşte Proje Koordinatörü Necdet Ayaz, hedeflerden birini daha yakalanmış olmasından dolayı çok mutlu oldu.  

Peki Federasyon Başkanı Fatih Çintımar ve Genel Sekreter Fahrettin Yıldız’ın büyük desteklerini alan Necdet Ayaz, artık duracak mıydı? Elbetteki hayır. Çünkü bu proje için nihai amaç, MEB tarafından ilköğretim ve ana sınıflarda müfredatına dahil edilmesi olacak. Bu da gerçekleşince tabi ki durulmayacak ve projeye önemli katkılar, Genel Koordinatörlük tarafından verilmeye devam edilecek.

Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin, bu yazıya verilen “IAAF Çocuk Atletizmi yüksekten uçacak” başlığı “cuk” oturmamış mı?1404 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN... - 08/03/2019
Spor teşkilatı bu ayıbı kaldırsın…
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET - 27/07/2018
Bakanlık atamalarında 10 puanlık tam isabet
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-2 - 22/12/2016
FEDERASYONLARIMIZ-2
FEDERASYONLARIMIZ-1 - 28/10/2016
FEDERASYONLARIMIZ-1
 Devamı