SALTUR


Saltur Turizm  Tur,Otel,Bilet,Araç Kiralama,Vize ve Kongre ...


https://www.saltur.com.tr/iletisim
Kongre · Sigorta · Reklamcılık · Blog Sayfası · 1099. İnternette Güvenli Alışveriş Saltur.com.tr sitemiz COMODO 
Site Menüsü
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° -1°
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Dr. Av. Serkan AĞAR

Dr. Av. Serkan AĞAR
serkanagar@gmail.com
SPONSORLUK GELİRİ NASIL VERGİLENDİRİLİR?..
28/01/2017

 

Sponsorluk Geliri Nedir, Nasıl Vergilendirilir?

 

 Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bilgiye hızlı ve kolay erişim tüm sektörlerdeki rekabeti daha da aktif ve hareketli kılıyor. Bugün tüketiciler bir ürün ve hizmetten çok, markayı satın alıyor. Tüketiciler, satın aldıkları marka ile, aslında, ait oldukları veya ait olmak istedikleri yaşam tarzına, markanın anlattığı hikâyeye, yaşattığı veya yaşatmayı vaat ettiği deneyime ve duyguya para ödüyor. Bunu gerçekleştirecek pazarlama aracı ise sponsorluk olarak niteleniyor. Sponsorluk, bağış veya yardım olmadığı gibi, reklâm da değil. Sponsorluk, sponsorun hedeflediği kitleyle doğrudan iletişimini sağlamayı amaçlayan bir faaliyet.

 

 En eski ve yaygın sponsorluk türü spor sponsorluğu. Spor sponsorluğunda amatör, yarı profesyonel veya profesyonel sporcular, ferdi veya takım olarak teşvik ediliyor. Bir spor organizasyonunun da sponsorluk faaliyetiyle desteklenmesi mümkün. Sponsorluk sözleşmesinde sponsor ve desteklenen olmak üzere iki taraf var.

 

 Sponsorun asıl borcu desteklenenin faaliyetini gerçekleştirebilmesi için gereken yardımda/destekte bulunmak olup, yardımın konusu para, malzeme sağlama şeklinde ayni edim veya hizmet edimi olabiliyor. Futbol sponsorluğu da hesaba katıldığında, sporun teşvikinde spor sponsorluğu önemli bir yere sahip.

 

 Sponsorların tercihlerinde vergi düzenlemelerinin payı büyük. Sponsorluk harcamaları vergi matrahından indirilebiliyor. 5105 sayılı kanun kapsamında özendirici olması amacıyla sportif faaliyetlere ilişkin sponsorluk harcamalarının gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından amatör spor dalları için tamamının ve profesyonel spor dalları için %50’sinin indirilmesine izin veriliyor. Gelir vergisi matrahı belirlenirken sponsorluk harcamaları gelirden indirilebiliyor. Sponsorluk sözleşmesi kapsamında desteklenen sporcu tarafından elde edilen gelir ise ücret niteliğinde olup, vergiye tâbi.

Dr. Av. Serkan AĞAR

serkanagar@gmail.com  Paylaş | | Yorum Yaz
1191 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRANSFER ÜCRETİ NEDİR,NASIL VERGİLENDİRİLİR? - 06/01/2017
Transfer Ücreti Nedir, Nasıl Vergilendirilir?
Sporun Vergilendirilmesi-2 - 27/12/2016
Sporun Vergilendirilmesi-2
Sporun Vergilendirilmesi-1 - 23/12/2016
Merhaba. Bundan böyle belli aralıklarla Olimpikspor’da spora hukuki pencereden bakmaya gayret edeceğiz. Bu kapsamda ilk yazılarımızı, sporun vergilendirilmesi meselesine ayıracağız.
Sporun Vergilendirilmesi-1 - 23/12/2016
Merhaba. Bundan böyle belli aralıklarla Olimpikspor’da spora hukuki pencereden bakmaya gayret edeceğiz. Bu kapsamda ilk yazılarımızı, sporun vergilendirilmesi meselesine ayıracağız.