İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
FEDERASYONLARIMIZ-2
22/12/2016

 

Federasyon Başkanları seçiminde aslında beklenti çok yüksekti.

2016 Rio Olimpiyat Oyunlarından sonra Bakan Akif Çağatay Kılıç da aynı görüşte olsa gerek düşüncelerini apaçık ortaya koydu. Başarısız Federasyon Başkanlarının kendiliğinden çekilmesi gibi  “fair play anlayış” çerçevesinde bir beklenti içine girmiş hatta daha da ileri giderek şampiyon sporcularının kendi branşlarına sahip çıkması çağrısında bulunmuştu.

Tabi ki Sayın Bakan, her ne kadar spor teşkilatının en tepesindeki kişi sıfatıyla bir kaç yıldır görev başındaysa da biraz tecrübe eksikliği var. Tam tamına 39 yıldır bu camiayı iyi tanıyan biri olarak bu bekletiden dolayı hayal kırıklığı yaşayacağını bulunduğum her ortamda ifade etmiştim. 

Şahitlerim var.

İşin esprisi ne kadar başarısız olursa olsun hiç bir başkan koltuğu kendiliğinden kolay kolay bırakmaz bu bir...                                                                                                                                                             Kendisine olmazsa bile sırtını dayadığı siyasi güce güvenir bu iki... 

Bir kaç yıl TSYD temsilcisi olarak bu seçimlerde oy kullandığımda hatta çerçeve ana statü hazırlandığında özellikle de kendi derneğime tanınan bu delege olma hakkını eleştiren birisiydim. Ancak gelişmeler öyle bir noktaya getirdi ki ben ve benim gibi düşünenlerin bile TMOK, ASKF, TSYD gibi sporun olmazsa olmazı kuruluşların seçimlerde bir denge unsuru olduğuna, siyasi baskı karşısında gerçek spor adamları için bir can simidi olduğuna kanaat getirdim.

Hatta son seçimlerde başkanları bıraktık, işittiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla yönetimlerin bile tek tek siyasi irade tarafından atanmasına tanık olunca düşüncemiz tam anlamıyla değişti ve denge unsuru olabilecek delege sayısının artırılmasına kadar ulaştı.

Ama öyle spor dışından değil. Tamamı sporun içinden gelen, sporcu, hakem, antrenör derneklerine tanınan delege sayılarının artırılması... Tıpkı Futbol Federasyonununda olduğu gibi... Gerçi ilk başlarda daha fazlaydı ya biz buna da razıyız.

Sporun kurtuluşu, hem şampiyon sporcuların kendi branşlarına sahip çıkmasının sadece başkanlık koltuğunda oturmakla değil, yönetimlerde de görev alarak hizmet yapmaktan geçer. Başkan ve Yönetici olacak düzeyde öyle şampiyonlarımız var ki onların kısır çekişme yada siyasi görüşten dolayı dışarda unutulmaları gerçekten çok acı verici. Tabi ki sadece  şampiyonlar değil, antrenörlerimiz ve hakemlerimize de aynı görevler düşüyor.

Yönetimlerde ismi  yazdırılarak görev aldırılan değerli şahsiyetlerin, bırakın o branşla sporun “S”siyle bile alakaları yok. Yönetim Kurulu toplantılarına çağrılışlarda bile öyle şeyler yaşanıyor ki mizah kitaplarına konu olacak nitelikte ve çoğunlukta. Bu tür olaylar, kulaktan kulağa öyle yayılıyor ki hızına yetişilmiyor.

Dolayısıyla ilk yazımızın sonunda açıklık getireceğimizi açıkladığımız “Seçimlerde “şampiyon sporcular”ın sahaya inmelerine yardım edildi mi? Seçim sistemi ve başkanların yönlendirilmesi,

icazet alanlar veya alamayan başkan adayları, Teşkilata yakın olan veya olmayan başkanların durumu” kendi kendini açığa düşürdü.

Hiç bir durum spora, bu tarz seçilen veya seçtirilen başkan ve onlara dayattırılan yönetimlerin vereceği kadar zarar veremez.

İcazet alanlara karşı, hatta aynı görüşte olmalarına rağmen seçim kazanan bir elin parmağını bile geçemeyen başkanların seçim zaferleri, birazcık  umut ışığı saçması dışında malesef iyi bir şey yok ve izah etmeye çalıştığımız gibi durum daha da kötüye gidiyor.

Sayın Bakana düşen en önemli görev, gerçek spor danışmanlarına görev vererek yeni bir çerçeve ana statü hazırlatarak, “Sporun, sporcularla yönetilmesini “ sağlamasıdır. Bence gerçek hizmet budur.  740 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN... - 08/03/2019
Spor teşkilatı bu ayıbı kaldırsın…
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET - 27/07/2018
Bakanlık atamalarında 10 puanlık tam isabet
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK... - 07/03/2017
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-1 - 28/10/2016
FEDERASYONLARIMIZ-1
 Devamı