ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Mehmet Kara
mehmetkara67@gmail.com
DÜNYA ŞAMPİYONUNA ACİL SPONSOR ARANIYOR!
02/12/2016

 

Başlık sizi yanıltmasın bu benim görüşüm.

Kimdir bu Dünya şampiyonu?..

Kore’de yapılan “Aerobik Cimnastik 14. Dünya Yaş Grupları Yarışması”nda ülkemize bu branşta ilk altın madalyayı kazandıran ve bayrağımızı göndere çektiren “Madalya Canavarı” ünvanlı 15 yaşındaki kızımız...

Ayşe Begüm ONBAŞI...

Ayşe Begüm ONBAŞI, Manisa Akhisar’da yaşayan orta gelirli ve geçimini pazarcılıkla sağlayan bir ailenin kızı. 7 yaşından beri sporla uğraşıyor. Eğitimine Akhisar Anadolu Lisesi 10. sınıfında devam ediyor ve başarılı bir öğrenci. (Not ortalamasıda 90’ın üzerinde) 

Spor yaşamına Akhisar’da kendi çabalarıyla başlayan Ayşe Begüm ONBAŞI’nın hayatı 8 yaşında, Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Sayın Gürkan ER ile kesişince değişiyor. ONBAŞI’ndaki  potansiyeli gören Gürkan ER ailesiylede görüşerek onu Celal Bayar Üniversitesi Kültür ve Spor Klubü’ne alıyor ve Begüm için madalyalarla dolu bir spor yaşamı başlıyor. Ancak bu başarılarla birlikte katlanılması gereken zorluklar da artıyor. Halen Manisa Büyükşehir Belediyesi Spor Klübü’nde sporculuk yaşamını devam ettiriyor. Haftanın 6 günü Akhisar’dan Manisa’ya  gidiş geliş ve 90 dakikalık  bir yol,  haftaiçi 3,5 haftasonları 5 saat süren zorlu antrenmanlar, okuldada  başarılı olmak için derslere ayırılan zamanlar.

Yalnız hiçbir başarıda kolay elde edilmiyor…

Ayşe Begüm ONBAŞI’nın bu başarısı da bana; 

Leonardo VİNCİ’nin “Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir” sözünü hatırlatıyor.

9 yaşından itibaren yurt içinde yarışmalara katılan ve madalyalar kazanan ONBAŞI’nın ilk uluslararası yarışması 2013 yılında Bulgaristan da yapılan turnuvada gerçekleşmiş.

Burada almış olduğu çiftler 1.ligi gözlerin üzerine çevrilmesini ve ona milli takım kapısını açmış.

2014 yılında yine Bulgaristan’da yapılan turnuvada tekler, çiftler ve trio da 2. olmuş.

Aynı yıl Meksika’da yapılan “6. Aerobik Jimnastik Dünya Yaş Grupları Yarışması”nda çiftler ve trio da 3. olmuş. Bu yarışmada yaşadığı bir talihsizlik (hareketini yaparken yere düşmesi) onu kamçılamış ve çalışmaların dozunu iyice artırmış.

 

2015 yılında Bulgaristan’da yapılan Cup Aerobik Jimnastik Uluslararası Turnuvasın da tekler ve trioda 1 olmuş. Yine 2015 yılında Macaristan’da yapılan  “Aerobik Open Turnuvası”nda  tekler  ve trio da 1. olmuş 

 

2016 yılında Bulgaristan’da yapılan “Cup Aerobik Jimnastik Uluslararası Turnuvası”nda tekler ve çiftler de 1. Trio da 2.olmuş.

 

Ve hedeflen başarı 2016’da Güney Kore’de düzenlenen “7. Aerobik Jimnastik Dünya Yaş Grupları Yarışması”nda gelmiş 

Ayşe Begüm ONBAŞI  teklerde dünya şampiyonu olmuş ve şanlı bayrağımızı göndere çektirmiş. Kazanılan  madalyada bu branşta dünya şampiyonalarında kazandığımız ilk altın madalya olmuş.

 

Başarıların devamıda 2016 da Trabzon da yapılan “Okullar Olimpiyatları”nda tekler ve çiftler de 1.lik, trioda üçüncülükle sürmüş.

 

GELELİM YAZIMIZIN BAŞLIĞINA!..

 

Bu kızımızın başarısını yazmaya karar verdiğimde en doğru bilgiyi antrenöründen alacağımı düşündüm ve Sayın hocamız Gürkan ER’İ aradım. Yaptığımız sohbette  bu işe gönül verdiğini, Ayşe Begüm ONBAŞI’nın dışında çeşitli yaş gruplarında başka sporcularınında olduğunu ve Cimnastik Federasyonu’nun 2017 yılında yapılacak

Avrupa Şampiyonasında görev vermesi halinde ilk Avrupa Şampiyonluğu madalyasınıda kazanmayı hedeflediklerini,bunun içinde yarın yarışacaklarmış gibi çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Sohbetimizin bir yerinde sponsor konusuna değinmeye çalıştım  ancak geçiştirildim ısrarlı tavırlarım karşısında sayın hocam mahcup bir ifade ile sadece çalışmalara odaklandıklarını söyledi ve  sporcusunun dünya şampiyonu olmasından sonra anne ve babasının Akhisar Belediyesi tarafından işe alındığını  ayrıca sporcusunun yol masraflarının da  karşılandığını belirtti. Israrımı sürdürmem üzerinede sadece İstanbul’dan özel bir lisenin kendileriyle iletişime geçerek okullarında okuması şartıyla sponsor olacaklarını söylediklerini ancak  sporcusuylada konuşarak Akhisar’da kalmasının daha uygun olacağı kararına vardıklarını, bu düşüncelerindede aile ortamından uzaklaşmaması ve birlikte çalıma ortamlarının bozulmamasının etkili olduğunu belirtti.

 

Antrenörlük yapmak dışında sporcusunun sağlık, eğitim, beslenme gibi konularınıda takip ettiğini, 45 olan kilosunu muhafaza etmesi içinde adeta bir diyetisyen gibi davranarak beslenme programını bile ayarladığını vurguladı.

 

Şu ana kadarki en büyük desteğide Sayın Cumhurbaşkanı’ndan aldıklarını, dünya şampiyonu olduktan sonra aranmalarının ve kendilerine bu başarılarının devamının geleceği yönünde söz vermelerinin en büyük motivasyonları olduğunu ifade etti.

 

Profesyonel sporlara milyon dolarların harcandığı ülkemizde dünya çapında başarıları olan amatör sporcularımızın sponsor olmadan başarılarını devam ettirmeleri hayli zor.

Aerobik Cimnastik gibi bir branşta ülkemize ilk dünya şampiyonluğu ve altın madalyayı getiren en önemlisi de şanlı bayrağımızı göndere çektiren bu kızımıza, ben şahsım adına  ACİL SPONSOR ARIYORUM!1223 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SARI MELEK... - 07/06/2021
SARI MELEK
İMPARATORUN’UN DRAMI - 30/09/2020
İMPARATORUN’UN DRAMI
COVİT-19 MAKBULE TEYZE 79 - 03/07/2020
COVİT-19 MAKBULE TEYZE 79
DÜNYALARI KALDIRAN ADAM.. - 18/11/2019
DÜNYALARI KALDIRAN ADAM
TARİH ŞAMPİYONU YAZDI - 31/10/2019
TARİH ŞAMPİYONU YAZDI
YÜRÜYEMEZ DEDİLER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU - 26/03/2019
YÜRÜYEMEZ DEDİLER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
SON İSTASYON!... - 18/09/2018
SON İSTASYON!...
TARİH ŞAMPİYONLARI YAZAR... - 28/04/2018
TARİH ŞAMPİYONLARI YAZAR...
TÜRK TELEKOM MUCİZESİ... - 16/04/2018
MAVİ KAPLANLAR İKİ YIL ARADAN SORA TEKRAR BASKETBOL SÜPER LİGİNDE
 Devamı