İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
Küçük beyinlilere, ders!
05/10/2016

Kişi vardır, az ama öz konuşur...

Eleştirileri yol göstericidir, dümenini menfaat yönüne göre kırmaz, doğru yoldan ayrılmaz.

Konuşmaları ile yaptıkları arasında denge vardır, makam veya mevkisinden dolayı değil, karakterinden dolayı çevresinde saygı uyandırır.

Kişi vardır, çok konuşur, bağırır- çağırır, hasbelkader geldiği mevkiyi ve ele geçirdiği makamı- köşeyi kendi çıkarları için kullanır... Menfaati ne yönde ise dümeni oraya çevirmede üstüne yoktur...

Konuştukları ile yaptıkları arasında dağlar kadar fark vardır, herkesin nefretini- tiksintisini kazanır...

Ama ne yazık ki elinde bulundurduğu makam ve mevkiden dolayı bunlar açığa vurulamaz. O da işte bu durumdan, inanılmaz şekilde “maddi- manevi” yararlanır.

Hani bir devlet büyüğümüzün dediği o meşhur “Namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır” sözü ne yazık ki hep askıdadır.

Şimdi durup dururken bunları niye yazdım...

Bu ne hiddet, bu ne celal diyeceksiniz.

Eleştirileri cahilce, araştırmadan yapmanın; insanın beyninin küçüklüğüyle, hatta kendini nasıl küçülttüğüyle doğru orantılı olduğunu bilirsiniz.

“Çocuk denince akla masal gelir” gibi basit bir mantıkla, eleştirisini süsleme çabası içinde küçük beyinlilere, 39 yıllık deneyimimle ufak bir önerim olacak.

Önce eleştiri yapacağın konu hakkında bir zahmet araştırma yap, fikir sahibi ol, o projeye yüreğini, emeğini hatta sağlıklarını çekinmeden ortaya koyanların nasıl zorluklarla mücadele ettiğini gör, projede yer alan çocukların mutluluğunu taşlaşan kalbinde bir hisset, çıkar düşüncesini bir saniyeliğine aklından uzaklaştır, sonra şayet yüreğinde kalmışsa, “insan sevgisinin bir kırıntısı” öyle karar ver...

Ama nerede... Sorarsan; kendini dünyanın en akıllısı, en yüreklisi, en bilgilisi, en dürüstü olarak göstermekten kaçınmaz. Bu konuda yazılan kitapçıklara da bakmaya tenezzül etmez.

Neyse, biz yine de aklı başında, yüreği insan sevgisiyle dolu, dürüst kişilerden özür dileyerek, küçük beyinlere, “IAAF Çocuk Atletizmi” projesini kısaca anlatmaya çalışalım.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), çocuklar için düzenlenmiş etkinliklerin erişkin yarışmaların küçültülmüş birer kopyasından ibaret olduğu, çocukların ihtiyaçlarına ters düştüğü ve erken elitzmi getirdiği gerçeğiyle yüzleşince çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yaptırdı.

Bu doğrultuda çocukların gelişim gereksinmelerine odaklı, “Çocuklara çekici, erişilebilir ve eğitici bir atletizm sunmak” amaçlı yeni bir atletizm kavramı formüle edildi. Bu proje de “IAAF Çocuk atletizmi” olarak nitelendirildi.

Proje, 2011 yılında Türkiye Atletizm Federasyonu ile 5 yıl içerisinde 45 kursun yapılabilmesi şartıyla ülkemizde başlatıldı ancak 3.5 yıl içerisinde sadece 3 kurs açılabildi. Bu durum da IAAF'ın tepkisine neden oldu. Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar’ın göreve gelmesiyle bu proje için önce “Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü" oluşturuldu. Koordinatörlüğe eski şampiyon Necdet Ayaz’ın getirilmesiyle işin çehresi inanılmaz ölçüde değişti. Ayaz, sağlık durumunu hiçe sayarak, hatta gecesini gündüzüne katarak, sümen altına itilmiş olan bu önemli projeye adeta yeniden hayat verdi. Bu proje doğrultusunda bir yıl içerisinde, yurdun çeşitli illerinde tam 99 kurs yapılarak önemli bir aşama gerçekleştirildi.

Yapılan seminerlerle hem kursiyerler (Genelde BESYO son sınıf öğrencileri hedeflendi) eğitildi hem de o illerde seçilen pilot okullarda 7-12 yaş grubundaki öğrencilere uygulaması yaptırıldı. Pilot Okullara, IAAF standartlarının üzerinde Atletizm oyun setleri verildi. Dünyada örneği olmayan "Dopingin zararları, Madde bağımlılığı ve çocuklar, Sporda çocuklara psikolojik yaklaşım, Fair-play, Değerlerimiz Yaşarken de Anılmalı ve Medya İlişkileri" konuları ilave edilerek projenin kapsamı genişletilerek IAAF’ın takdiri kazanıldı ayrıca TMOK tarafından “Tanıtım dalı büyük ödülü” ile ödüllendirildi.

Necdet Ayaz ve bir avuç gönüllü ile yürütülen bu proje, 2016-17 öğretim yılı içinde, tüm hazırlıkları tamamlanmış 3-6 yaş grubu çocukların, anaokullarda “Başlamak için erken değil” sloganı ile atletizm ile tanışmalarını ve Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılarak ilköğretimde “Çocuk Atletizmi”nin ders olarak okutulmasını sağlamak gibi büyük hedefler de taşıyor. Bu gerçekleştirdiği takdirde Atletizm ile tanışan çocuk sayısı 15 milyona ulaşmış olacak.

En önemlisi de “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin; küçük beyinlerinin algıladığı gibi yiyelim- içelim toplantısından çok farklı olarak, organizasyon giderlerinin büyük bir bölümünün davet eden Üniversite, İl Müdürlükleri ve Valiliklerce karşılandığı, hatta kursiyerlerden alınan katılım ücretiyle federasyona gelir getirici özelliği de bulunduğunu da belirtelim. Hatta seminerlerde verilen bazı konulara (Örneğin Madde Bağımlılığı ve Çocuklar) Valililiğin talimatıyla ildeki tüm öğrencilerinin katılımının sağlandığı da ekleyelim. Bir de bu kursa katılıp belge alan tüm eğiticilerin, bu projenin uygulandığı 196 ülkede iş imkanı bulabileceğini de hatırlatalım.

Bu açıklamalarla da yeterince aydınlanmadığınız takdirde, Necdet Ayaz ve bir avuç gönüllü ekibi, “Çocuk Atletizmi – Masallar mı? Yoksa, Çocuk Atletizmi – kıskandıracak güzellikler mi?” konusunda size ve sizin gibi beyinlere sahip kişilere, seve seve bir seminer vermeyi taahhüt ediyor.1264 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN... - 08/03/2019
Spor teşkilatı bu ayıbı kaldırsın…
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET - 27/07/2018
Bakanlık atamalarında 10 puanlık tam isabet
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK... - 07/03/2017
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-2 - 22/12/2016
FEDERASYONLARIMIZ-2
 Devamı