ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Bülent Karadaş
bulentkaradas@hotmail.com
Tutkunu Yaşa!..
01/08/2016


2012 Londra Olimpiyatlarını geride bırakalı tam tamına 1.456 gün oldu. Londra dönüşü Spor Teşkilatında büyük bir heyecan başlamış,ilk defa Atletizmde kadın sporcumuz Altın Madalyayı göğsüne takmıştı. Bu Altın madalya bir çok sorunun halının altına alınmasına da sebep oldu desek yanlış olmaz. Ancak Londra dönüşü ilk İngiliz sporcunun açıklamalarıyla bir şeylerin ters gittiğini anlamaya çalıştık, sonra kendimize 'Yok yaa öyle bir şey olması mümkün değil sporcumuz bileğinin hakkıyla madalyayı kazandı'  demeye başladık. Bu sefer devletin başkentinde doping olayı fısıltı gazetelerinde yaygınlaşarak devam ediyordu ve bizlerde ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorduk ki WADA olayda son noktayı koydu. Evet maalesef Doping tüm heyecanımız almış götürmüştü. Çare Federasyon Başkanı, birkaç Antrenör ve yönetici istifa ettirilmeliydi ve ettirildi...

Suçu yükleyecek günahkarlar nihayet bulunmuştu. Başkanı ve diğer yöneticiler görevden alındılar, peki Atletizm temizlendi mi? Hayır. Biraz daha kirlenmeye doğru yol alındığı kanaatindeyim çünkü Londra’da Doping Rio’da yabancı uyruklu sporcu patlaması yaşanıyor. Atletizmde Kenya, Etiyopya, Azerbaycan, Jamaika, ve Küba’ dan yabancı uyruklu sporcu transfer furyası başladı. Rio kotası alan 27 sporcunun 16 tanesini vatandaş yapılan yabancı sporcular. Londra dönüşü yağmura yakalanmamak için yemin edenler Rio’da doluya tutuldular.
Şimdi Londra hezimetini biraz daha açalım. Malum 638 Sayılı yasa ile 29 Haziran 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı kuruldu ve Samsunlu aslen Trabzonlu Suat KILIÇ bakanlık koltuğuna oturdu. Mevcut Spor yönetimi Devlet Bakanlığına bağlı olarak devam ediyordu ve son hızla Londra Olimpiyatlarına hazırlanıyorlardı. Bu sürede Londra’ya tam tamına 1 yıllık süre kalmıştı. 2011 de Spor Genel Müdürü Yunus AKGÜL’ün yerine Mehmet BAYKAN Spor Genel Müdürü olarak görevlendirilmişti. Bu süreçte kısa kopukluklar olsa da Federasyon Başkanları ve sayın BAYKAN yeni duruma hızla adapte oldular ve görevlerine devam ettiler.

Londra süreci yaklaştıkça sporcu sayısında artılar olmaya devam etti ve sayı 114 sporcuya çıktı. Elbette ki bu katılım hiçbir olimpiyatta olmayan büyük bir sayıya erişmişti. Yeni yönetim kuruma adapte oldukça iş yükleri de aynı oranda artmaya başlamıştı. Yeni spor yönetimi başarılı olmalıydı, başarmalıydı... Londra olimpiyatları yaklaştıkça heyecanlar artmış bu katılım madalyaya mutlaka etkili katkısı olacaktı ama evdeki hesap çarşıya uymamıştı.Her yeni yönetim her zaman olduğu gibi eski bir avuç azınlık tarafından kuşatılmaya başlamış iftiralar, dedikodular havada uçuşuyordu. Derken yeni yönetim kendine has bir yönetim tarzı ve kadrolaşmayı gerçekleştirdi. Kurum hafızaları ötelendi, çünkü onlar olduğu sürece azınlığın talepleri yer bulmayacaktı. Neticesinde Londra’ya gidildi ve sonuç 3 branş’ta 5 madalya kazanıldı. Daha sonra 2 madalyanın iadesiyle madalya sayısı 3’e düştü.
Rio Olimpiyatlarına 36 Spor kulübünden ( 2 sporcu ferdi) 21 Branşta 103 sporcu müsabakalara katılıyorlaruz. En fazla 27 sporcu ile Atletizm, ikinci sırada 14 sporcu ile güreş branşı yer almakta. Rio olimpiyatları hazırlık sürecinde Spor Teşkilatında olumlu ilkler yaşandı.  Ancak; bu olumlu gelişmeler madalyaya nasıl yansıyacak onu hep birlikte göreceğiz. Bilinmesi gereken tek şey Rio olimpiyatlarının spotunda yazıldığı gibi "Tutkuyu yaşayabilecekmiyiz ’’
İlklerden en enterasanı 28 yabancı uyruklu Türk vatandaşı sporcunun Olimpiyatlarda yarışacak olmasıdır. Tabloya (TMOK verileriyle) baktığımızda yabancı uyruklu sporcularımız 8 Branş’ta yoğunlaşmış görülmektedir. En çok yabancı uyruklu sporcu Atletizm’de (16) ikinci sırada ise ikişer sporcu ile Güreş, Masa Tenisi ve Yüzme Branşları ,Üçüncü sırada ise birer sporcu ile Kano,Basketbol,Boks,Halter Branşları gelmektedir.
103 Sporcunun Kulüp dağılımında ise 21 Sporcu ile ENKA Spor kulübü ilk sırada,16 sporcu ile Fenerbahçe ikinci, 12 sporcu ile İstanbul Büyük Şehir Belediyesi üçüncü,10 Sporcu ile Galatasaray dördüncü sırada yer aldı. Beş tane belediye spor kulübümüzden 22 sporcu Olimpiyat Milli Takımına girmeyi başardı. Kamu Kurumu olarak sadece P.T.T Spor kulübünden 1 sporcumuz Olimpiyata gitmeye hak kazandı. 

Rio’da ne yapabiliriz?

 Rio’da madalya beklediğimiz Branşların başında yine Güreş, arkasından Halter, Tekvando ,bir ihtimal Atletizm, Judo, Boks, Yüzme, Atıcılık gibi Branşlar geliyor.
Şimdi Rio’ya giden yöneticilerimiz mi daha çok madalya istiyor, sporcular mı?..  

Aslında her ikisi de madalyayı hararetle istiyor.  Sporcu hem para ,hem sosyal statü kazanacak hem de hayatını garanti altına almış olacak, yöneticiler ise oturdukları koltuklarını bir süre daha korumak düşüncesinde desek yalan olmaz sanırım. Başarısız olunması halinde ise sporculara hiçbir şey olmayacak ama kaybolan yöneticilerin koltuğu ve statüleri olacaktır. Şunu iddia ediyorum ki mevcut duruma göre MADALYA durumumuz Londra’dan daha iyi olmasına ihtimal veremiyorum.

Rio’dan sonra ne olacak?

Rio’da başarılı olunur ise mütamadiyen herkes kapasitesi ölçüsünde bu başarıyı sahiplenecek. Başarısız olunması halinde ise herkesin işaret parmağı birbirini gösterecek ve 'Suçlu ayağa kalk'. 

Elbette ki bu ülkede Ay Yıldızlı bayrağın altında yaşayan hiçbir kimse başarısız olmayı arzu etmez. Millet olarak Nihai hedefimiz Türk Sporunun Olimpiyatlarda kalıcı ve sürdürülebilir başarısının çıtasını alabildiğine yükseltebilmektir. Bize düşen ise Hem spor teşkilatını hem de kamuoyunu doğru bilgilendirmektir.

 

 1215 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MADALYA YAĞMURU!.. - 23/05/2022
MADALYA YAĞMURU!..
KIŞ SPORLARI KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL - 31/01/2022
KIŞ SPORLARI KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL
2021’DE NELER YAŞADIK?.. - 31/12/2021
2021’DE NELER YAŞADIK?..
DÜNYA DEVLERİ ANKARA'DA... - 17/12/2021
DÜNYA DEVLERİ ANKARA'DA...
OY DİLENME…. - 14/10/2021
OY DİLENME….
FEDERASYON MU? YEREL SEÇİM Mİ? - 23/09/2021
FEDERASYON MU? YEREL SEÇİM Mİ?
OLİMPİYATLAR VE SONRASI... - 09/08/2021
OLİMPİYATLAR VE SONRASI...
ERDOĞAN DEVREYE GİRİNCE!.. - 16/07/2021
ERDOĞAN DEVREYE GİRİNCE
BİR MADALYA UĞRUNA! - 06/07/2021
BİR MADALYA UĞRUNA!
 Devamı