İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
Bir milad mı?
06/06/2016

Biz o kadar kafası dağınık bir milletiz ki kendimizi zapt-ı rapt altına almak içik mutlaka bir kanuna ihtiyaç duyarız.

Toplum yararına olmayan,hem kendisine hem de ilgilendiği alanlarda insanlara zarar veren davranışlar için kendimizi disipline etmek yerine  cezalandırmak için mutlaka bir kanun gerekir.

Kanunumuz olsun ki ele güne “Bak biz ne kadar iyi bir toplumuz. Zararlı eylemlerde bulunan kişileri cezalandırmak için kapı gibi bir kanunumuz var” diyebilelim.

Biz kanunları uymak için yapmıyoruz... Kanunları nasıl deleriz, nasıl kanun dışı işlerden yırtarız diye yaparız. Bu konumuzda elimize su dökecek başka bir toplum asla yoktur.

Sporda şiddeti önleme kanunu çıkardık yıllar önce, aslanlar gibi. O dakika dedik ki artık kimse sporda şiddete başvuramaz, sahalarımız ve salonlarımız güllük gülistanlık olur, herkes çoluk-çocuk, maaile tribünlerde yerimizi alır, sporu gerçek anlamda seyreder holiganlık genlerimizi dizginleriz...

Nerede... Çıkardığımız kanun için önce uygulamakla mükellef olan kişiler, “Biz bunu nasıl uygulanmaz hale getiririz” diye başladı kara kara düşünmeye... Öyle ya şimdi hangi Vali, kanuna aykırı hareket eden  kendi ilinin takım başkanı veya yöneticisi veya medya mensubu veya taraftarı hakkında bu kanun hükmünü uygulayacaktı.

Çünkü  bu meşhur 6222 sayılı kanun, aynı zamanda görev yaptıkları ilin spor başkanı olan valileri tarafından uygulanacaktı.

Kanunda açıkça belirtilen, hangi başkan ve yönetici  sporda şiddeti körükleyen demeçler vermiş;  hangi taraftar, şiddet eylemlerinde bulunmuş, hakemi dövmüş, rakip taraftalara bıçak, pala sallamış veya çoluk çocuk demeden taşlamış, misafir takım oyuncularını tehdit etmiş, hangi medya organı veya mensubu  şiddeti körükleyecek veya destekleyecek yazılar yazmış ve söylemlerde bulunmuş gibi bir sürü işleri takip etmek hakkında soruşturma açmak ve de illa ki cezalandırmak gerekirdi.

Yasanın ilk çıktığı (5149 sayılı yasa, 2011'de değiştirilerek 6222 sayılı yasa oldu) 28.4.2004 tarihinden sonra 2 yılı da bizzat bendeniz, o dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile birlikte uzun süre kimin hakkında soruşturma açılmış, kimlere ceza verilmiş takibatını yaptık ancak malesef hiç bir ize rastlayamadık. Hatta sayın bakan bu konuyu takip için özel bir birim kurdurmasına rağmen...

İnatçılığımdan ben vazgeçtim ama sonraki yıllarda kanun ihlalcileri huylarından vazgeçmediler.

Ta ki ses getiren bir olay yaşanana kadar...

5 Şubat'ta Antalya'da oynanan Antalya-F.Bahçe maçından sonra  "Şikenin kralını G.Saray yaptı" sözleri üzerine  Antalya Savcılığı tarafından hakkında 6222 syılı yasanın 22. maddesi gereğince 3 ay mac izlememe cezasına çarptırıldı.

Bu ceza, yasanın artık işlerliğine kavuştuğuna dair bir işaret midir, bir milad sayılır mı? Yoksa gücü, gücüne yetene mi verildi?

Bunu izleyip göreceğiz...1271 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN... - 08/03/2019
Spor teşkilatı bu ayıbı kaldırsın…
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET - 27/07/2018
Bakanlık atamalarında 10 puanlık tam isabet
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK... - 07/03/2017
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-2 - 22/12/2016
FEDERASYONLARIMIZ-2
 Devamı