İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Bülent Karadaş
bulentkaradas@hotmail.com
Rio'yu Beklerken...
09/05/2016

2016 Rio Olimpiyatları için son günler artık... Yani yaklaşık olarak 3 aydan az Zaman kaldı...Bu zaman diliminde Olimpik sporculara yönelik başka uygulamaların devreye girmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Bunun en önemli göstergesi ne olmalıdır?..

Kalan olimpik sürecin hazırlıkları çerçevesinde en çok dikkat edilmesi gereken husus sporcuların form grafik dalgalanmalarının hangi seviyede olduğunu tespit ederek, Rio’da en iyi performanslarını sergileme stratejisi ve taktikleri oluşturulmalıdır.  2016 Rio olimpiyatları için sure azaldıkça hem sporcuda,hem Antrenörde stres ve kaygı artmaya başlar, Çünkü Olimpiyat gibi bir organizasyonda temsil sorumluluğunu üstlenmek hiç kimse için kolay değildir!

Rio Olimpiyatları ; Türk Milli Takımlarının ve Dünya Sporcularının en zirve olan yarışmasıdır. Olimpiyatların 4 yılda bir yapılması önemini ve değerini ortaya koymaktadır.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak; Bütün mesele Rio Olimpiyatlarına kaç sporcu ile katılacağız, ve kaç madalya alabiliriz?

En azından bu kalan sürede katılım ve madalyaya yönelik taktiksel çözümlerin bulunması sağlanmalıdır.

2012 Londra olimpiyat oyunlarında roller bir hayli değişti. Özellikle spor alanında yapılan yatırımlar madalya bazında başı çeken ülkelerin coğrafyasını değiştirdi. Geçmişteki oyunlarda madalya dağılımı en çok kuzey-orta-güney olarak dağılırdı. Bugün doğu bloğu ülkelerin olimpiyat adı altında yaptığı yatırımlarla madalya dağılımının yörüngesini yeniden belirlemeye başladı.  Olimpiyat oyunlarına yapılan yatırım sadece spor alanı ve sporcu yetişmekle olmuyor. Ülke olarak "Olimpik bilinçlenme" sanırım olimpiyattaki spor dalları için atılacak en büyük adım olarak görülmeli.

Son dönemlerdeki olimpiyat oyunlarınında Çinli sporculara dikkat etmek gerekir. Çinli sporcular madalyaları adeta silip süpürüyor. Hangi spor dalına baksanız bir Çinli, üstelik her biri kafaya oynuyor. Şöyle düşünebilinir adamlar zaten dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip her dalda başarıya ulaşıp toplamda en çok madalyayı ülkesine taşıması normal diyebiliriz. Ancak bu demek olmuyor ki doğuştan yetenekli sporculara sahipler. Kaç olimpiyattır kendimizi; bireysel olarak başarıdan başarıya götürüp, yarıştığı dallarda fenomen olmuş, şanlı bayrağımızı ilk sırada dalgalandırıp, İstiklal marşımızı seslendiren, Bulgar göçmeni vatandaşlarımız Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu ile avutmuşuz. Bir de ata sporumuz Güreş,Taekwondo,Atletizm gibi birkaç branşta mutlu olabildik.

Halbu ki biz ülke olarak çok büyük beklentilere kapıldık her olimpiyat macerasında... Madalya umudunun bittiği anlarda hep geçmiş efsane sporcularımızın rekorlarıyla kendimizi avuttuk... Her olimpiyatta hep aynı konuyu gündeme taşıdık. Türk sporcuları olimpiyatta hem takım hem de bireysel branşlarda beklenilen ve istenilen başarıyı neden yakalayamıyor.?Bunu savunma psikolojisi içerisinde nedenleri ortaya koyarak savunabiliriz. Ancak bilinen bir gerçek var ki malesef kurumsal yetkinliğin performansı mevcut spor politikaları ile bundan daha ileri gidemez.Olimpik hafıza yavaşladıkça alınacak mesafede bir o kadar uzamaktadır. En azından vakit varken 2020-2024 Olimpiyatlarına yönelik ciddi bir çalışmanın içerisine girilmeli Türk sporunun alfabesi yeniden yazılmalı yada iyi bir şekilde revize edilmelidir.

Türk spor Teşkilatı yönetimine baktığımız zaman her Genel Müdür veya Her Bakan’ın ortalama ömrü 2,5-3 yıl olmuştur. Hakeza Bakanların görev süresi yeni bir spor politikası oluşturmaya görev süreleri el vermemiştir. O nedenle Ülkemizin kalıcı,yenilenebilir yeni bir spor politikası oluşturmasına ihtiyaç vardır. Olimpik temsil bilinci her katmana yayılmalıdır. Türk sporunun manevra alanları genişletilmeli yarının gençliği oluşturulacak isede bunun tek geçerli yolu spordan geçmelidir.
Rio olimpiyat oyunları için geriye sayım son hızla devam ederken Federasyonlar olarak genellikle çareyi sporcu ithalatında bulduk,çünkü günü kurtarmak için vaz geçilmez tek enstrüman bu.
Neden.? daha çok sporcuyla olimpiyata nasıl gideriz,nasıl gitmeliyiz?
Türk olimpiyat tarihinin sayfalarına baktığımızda ülke olarak hala 1948,1960,2004 Olimpiyatlarında alınan madalyaları hatırız ama kimse Montrealde çekilen sıfır sonucu hatırlamak istemez. Genç nüfusumuzun artmasına rağmen ekonomik göstergelerde Dünyanın ilk 17 sinde olmamıza rağmen,Tesis açısından son 80 yılın en iyi modernleşmesini yapmamıza rağmen neden hala 1948 Londra olimpiyat sonuçları ile avunur dururuz?..

Neden hala 6 Branşın dışındakilerden madalya alamamışız. Türkiye Cumhuriyeti her açıdan yenileniyor, yeni konseptler üretirken proaktif kurumsal yönetimler oluşturuyor iken; Neden hala aynı daire içinde dolanıp duruyoruz.
Hep deriz ki; Olimpiyatta yarışacak sporcuların en önemli şartı "olimpik liyakat" tır. Doğrusuda bu zaten Çünkü Olimpiyata Katılan tüm sporcularımız bu liyakata sahip olmaları bile bizim için gururdur, gelecekte var olacağımızın bir nedenidir, bir ışığıdır. İster devşirme, ister beyaz olsun başarı gelecekse, Türkiye adının geçtiği her daldaki her sporcu bizim başımızın tacıdır...



1262 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SONUNDA GİDİYOR!.. - 31/12/2020
SONUNDA GİDİYOR!..
YETER BİTSİN ARTIK... - 23/11/2020
YETER BİTSİN ARTIK...
İKİ DÖNEM KURALI... - 22/10/2020
İKİ DÖNEM KURALI...
OLİMPİK BELİRSİZLİK!.. - 16/09/2020
OLİMPİK BELİRSİZLİK!..
PANDEMİ VE GURUR - 07/09/2020
PANDEMİ VE GURUR
ŞAMPİYONA DÜNYA DEVİ…. - 18/06/2020
ŞAMPİYONA DÜNYA DEVİ….
BÜTÇELERE TIRPAN... - 22/04/2020
BÜTÇELERE TIRPAN...
OLİMPİYAT ERTELENDİ YA FEDERASYON SEÇİMLERİ?.. - 30/03/2020
OLİMPİYAT ERTELENDİ YA FEDERASYON SEÇİMLERİ?..
OLİMPİYATLAR YAPILMAZ!.. - 19/03/2020
OLİMPİYATLAR YAPILMAZ!..
 Devamı