İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
Sporda güzel şeyler de oluyor
03/04/2016
 Hep olumsuzlukları yazarsak, sonuçta biz de karamsarlığa kapılarak ipin ucunun iyice kaçmasına katkıda bulunuruz.

Onun için iğneyle kuyu kazar gibi de olsa araştırıp, ülke sporumuzda güzel şeyler de oluyor dedirtecek olayları bulmalıyız.

İşte böyle bir çalışma sonucu rastladığım, "Sporun anası" olarak kabul edilen Atletizm branşında bir idealist spor adamının olağanüstü gayretleri sonucu dikkatlerden kaçan bir başarı öyküsüne değinmek istiyorum.  

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), çocuklar için düzenlenmiş etkinliklerin erişkin yarışmaların küçültülmüş birer kopyasından ibaret olduğu, çocukların ihtiyaçlarına ters düştüğü ve erken elitzmi getirdiği gerçeğiyle yüzleşince çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yaptırdı.

Bunun doğrultusunda da çocukların gelişim gereksinmelerine odaklı, “Çocuklara çekici, erişilebilir ve eğitici bir atletizm sunmak” amaçlı yeni bir atletizm kavramı formüle edildi. Bu proje de “IAAF Çocuk atletizmi” olarak nitelendirildi.

 Proje, 2011 yılında Atletizm Federasyonu ile 5 yıl içerisinde 45 kursun yapılabilmesi şartıyla ülkemizde başlatıldı ancak 3.5 yıl içerisinde sadece 3 kurs açılabilmdi. Bu durum da IAAF'ın tepkisine neden oldu. Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar' ın başkanlığı ile bu proje için önce " Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü" oluşturuldu. Koordinatörlüğe eski şampiyon Necdet Ayaz’ın getirilmesiyle işin çehresi inanılmaz ölçüde değişti. Ayaz' ın Koordinatörlüğünde bu proje doğrultusunda bir yıl içerisinde tam 97 kurs yapılarak önemli bir aşama gerçekleştirildi.

 

 İşin önemini ve de ciddiyetini kavrayan Ayaz, gecesini gündüzüne katarak sümen altına itilmiş olan bu önemli projeye adeta yeniden hayat vermiştir. Projenin uygulama bölümüne katılan okullar "Pilot Okul" seçilmiş olması da farklı bir güzellik olmuştur. Pilot okul  seçilen KKTC ve Çanakkale’den Elazığ’a, İstanbul’dan Erzurum’a  kadar tam 16 ilden 23 kursun açılmış olmasının yanısıra projeye yapılan ilavelerle  IAAF’ın dikkati çekildi ve takdiri kazanıldı.

 Yapılan seminerlere dünyada örneği olmayan "Dopingin zararları, Madde bağımlılığı ve çocuklar, Sporda çocuklara psikolojik yaklaşım, Fair-play ve Değerlerimiz yaşarken de anılmalı" konuları ilave edilerek projenin çehresi inanılmaz ölçüde değiştirdi.

Projede ağırlıklı  şekilde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) öğrencilerinin eğitici olarak tercih edilmesi, MEB okullarının yanısıra üniversitelerin de işin içine alınması sağladığı gibi bu uygulama ile BESYO öğrencilerine yeni istihdam alanı da yaratıldı.

Şimdi de Dünya’da çocuklarına armağan edilmiş bayramı olan tek ülke olan Türkiye’mizde  “23 Nisan Çocuk Oyunları “ organize edilecek. “Atletizm Federasyonu geleceğin şampiyonunu arıyor” sloganı ile yapılacak yarışmalara pilot seçilen okullardan 2005 doğumlu ortaokul 1. Sınıf öğrencilerinden 5 kız – 5 erkek, bireysel olarak yarışarak geleceğin şampiyonu olma yolunda ilk adımlarını atacaklar.

 Atletizm branşının çocuklara sevdirilmesiyle nice yeteneklerin ortaya çıkartılabilmesi sağlanarak sporun anası olan atletizm branşı uluslararası alanda  hak ettiği saygınlığa ve de başarıya ulaşmış olur.  

 Çünkü ülkemiz her şeyin iyisine layıktır. Yeter ki doğru insanları bulup iyi bir çalışma ortamı hazırlayalım. 

Yeter ki doğru insanları bulup iyi bir çalışma ortamı hazırlayalım. Bakınız Fatih Çıntımar ve Necdet Ayaz ikilisi...642 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN... - 08/03/2019
Spor teşkilatı bu ayıbı kaldırsın…
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET - 27/07/2018
Bakanlık atamalarında 10 puanlık tam isabet
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK... - 07/03/2017
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-2 - 22/12/2016
FEDERASYONLARIMIZ-2
 Devamı