BOS OTOMOTİV ANKARA
ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
NEZİH ALLIOĞLU
TRAFİK EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ
03/03/2021

Türkiye’deki trafiğe genel anlamda baktığımızda, gelişmiş ya da gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi trafik, ülkemizde de en önemli sorunlarının, başında gelmektedir

Bunun en önemli sebebi ülkemizde alternatifli yolların ve otoparkların bulunmayışıdır. Gelişen sanayi, yerleşim merkezlerinin şehir dışına çıkması, otomobil kullanımında büyük artışlara neden olmuştur. İstatistik verilere göre trafik kazalarında ölen kişi adedi ile otomobille yapılan seyahat adedi arasında doğru bir orantı olduğu saptanmıştır.

Bu nedenle özellikle büyük şehirlerde toplu taşımanın özendirici olması gerekmektedir. Son yıllarda atılan büyük projeler ile iki büyük kentte metro kullanımı yaygınlaşmıştır.

Trafik kazalarının nedenlerini incelediğimizde özellikle ülkemizde uzun tatil dönüşlerinde görmeye alışık olduğumuz trafik kazaları ile ilgili haberler beklide hızlı tren kullanımın yaygınlaşması ile unutulacaktır.

Trafikte yaşanan kazalarının en önemli etkeninin, kurallara uymamaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Birçok sürücü seyir halinde iken emniyet kemerini takmıyor. Otomobillerde bulunan emniyet kemer uyarı ikazını da duymamak için emniyet kemerini arkadan bağlıyor. Kısa yolculuklarda emniyet kemerinin hiçbir işe yaramadığını düşünüyor. Aslında emniyet kemeri kullanımını en çok gerektiren, kısa mesafelerdir.

Ölümlü trafik kazalarının yüzde 80′ i sürücülerin evlerine 30-35 kilometre uzakta ve saatte 55-60 kilometre hızın altında gerçekleşiyor.

Ayrıca kazalardaki ölümlerin yüzde 35′ i şehir içinde ve büyük olasılıkla günlük güzergâhlar üzerinde meydana geliyor.

Sürücü emniyet kemeri kullanılmıyorsa kaza anında 30 kilometre hızla çarpıldığında bile, ağır yaralanma riski çok daha fazla oluyor.

Otomotiv sektörünün ülkemizde gelişimine baktığımızda; Ülkemizde bu gün, otomotiv sektörü ilk üç büyük sektör arasında yer almaktadır. Dünden bugüne sektörün geldiği nokta, rekabetçi yapısını, yeni teknolojilerle kaliteli ve düzenli üretim yapabilme gücünü, maliyet - fiyat avantajı ile beraber ekonomiye kattığı değeri görmek mümkündür.

Ülkemiz, bugün dünya otomotiv sektörü açısından bakıldığında hem önemli bir üretim üssü hem de önemli bir pazar konumundadır. Ekonomide yarattığı katma değer, istihdama olan katkısı ve ilişkide bulunduğu diğer sektörlerdeki teknolojik gelişmenin sürükleyicisi olarak sektör önemli bir noktadadır.

Trafikte farkındalığı artırmak için İnsanların sağ gözleri sol gözlerine göre daha baskın ve görme oranı daha fazladır. Bundan dolayı, trafiğin soldan aktığı ülkelerde karşıdan gelen trafik ve dikiz aynasını kontrol etmede sağ göz kullanılacağından burada çarpışma oranları daha düşüktür. Trafiğin sağdan aktığı ülkelerde ise zayıf olan sol gözün karşıdan gelen trafiği görmekte ve dikiz aynasını kontrol etmede kullanılması kaza riskini artırmaktadır. Bizim Ülkemizde de sağdan akan bir trafik kullanıyor. Bu risk ile kurallara uymayan taşıt trafiğinde, kaza oranını ikiye katlanıyor.

Her alanda, ortaya çıkan farkındalık, eğitime verilen öncelikle şekilleniyor. Bu nedenle önce eğitim diyorum. Çocukların eğitiminden önce ebeveyn, eğitimine önem verilmesi gerekiyor. Onlar doğruyu, kurallara uymanın trafikte taşıdığı hayati önemin bilinci ile öğrendiklerini çocuklarına öğretecektir.119 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları