2000 OTEL
ADRESGRUP 
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nurgül ÇETAK
ncetak@gmail.com
Bir VARmış bir YOKmuş
18/10/2020

Tarih: 17.10.2020 Ankaragücü Kulübü’nün 5-3lük Rizespor maçının ardından paylaştığı “Tadını Kaçırdınız!” başlıklı yazısında şu ifadeye yer verildi; “Ligin 4. haftasında evimizde oynadığımız HES Kablo Kayserispor karşılaşmasının 68. dakikasında oyuncumuz Idriz Voca’nın rakibi ile girdiği mücadelede burnu kırılmıştır. Bu pozisyonda maçın hakemi tarafından faul bile verilmemiş, oyun devam ettirilmiş ve VAR hakemleri saha hakemlerini pozisyonu izlemeye çağırmamıştır. Aynı maçın 85. dakikasında rakip oyuncu tarafından beline sert bir darbe alan futbolcumuz Joseph Paintsil sakatlanarak oyuna devam edememiş yine orta hakem ve VAR hakemleri tarafından pozisyon görmezlikten gelinmiştir.” Bu satırların ardından VAR siteminin masumane hatalar yapmadığını belirten Başkent ekibi, bundan sonraki maçlarında adil, eşit ve şefaf bir yönetim istediklerini açıkça belirtti.

Tarih: 18.10.2020 Fenerbahçe-Göztepe maçı… Aynı masumane olmayan hatalar silsilesi ve aynı isyan. VAR hakemleri ne yapıyor?

Ülkemizde ve Dünya’da kullanılan video yardımcı hakem sistemi diğer bir deyiş ile VAR teknolojisi sahadaki hakemin 3. Gözü olmak ve maça farklı açılardan bakarak, herhangi bir hataya mahal vermeden maçları adil tamamlamak adına getirildi. Ne yazık ki birçok şeyi beceremediğimiz gibi bu sistemi de beceremiyoruz. Her hafta VAR tartışmaları hem maçın hem futbolun hem de maçı yöneten hakemin önüne geçmeyi başarıyor. Farklı açılardan izlenilip, defalarca kontrol edildiği halde pozisyonlar yanlış yorumlanıyor ya da yorumlanmıyor. İnsanlar da haliyle merak ediyor VAR hakemleri maçları izliyor mu? İzlediği pozisyonda nasıl hata yapabiliyor? Bu hatalar silsilesi tesadüf mü, yoksa kişilere göre karar mı değişiyor? VAR hakemlerinin aldığı inisiyatif bu aşamada çok fazla. İzledikleri pozisyonlarda çoğu zaman kendi kararlarını verip hakemi uyarmıyorlar. VAR eğitimlerinin ise yeterli şekilde verildiğini düşünmüyorum, bu kadar çok farklı kararın, farklı yönetenin olduğu bir teknolojide bizler kime güveneceğiz?

Güvensiz bir ortamda gergin bir şekilde izlediğimiz maçlarda bir de bariz hataları görmek iyice sıdkımızı sıyırdı şu futbol denen oyundan. Bu hatalar kervanında renk ya da takım ayrımı yok, tam olarak nasıl yönetildiği belli olmayan ama yönetilen bir şey var. Bugün başka takıma olanlar yarın döner kendi takımınıza olur, haksızlığa hep beraber karşı çıkılmazsa bu teknolojiden daha çok başımız ağrır ben diyeyim.

BU TARAFTAR 40 HAFTA DAYANAMAZ

Gelelim maça; seyir zevki hayli yüksek temposu neredeyse hiç düşmeyen keyifli bir 96 dakika izledik. Bu maçtan keyif almayan birileri var ise şüphesiz Fenerbahçe taraftarıdır. 3 puan alınmış dahi olsa taraftarın ömründen bir 10 yıl gitmiştir herhalde, aynısı yine birkaç hafta önce Karagümrük maçında yaşandı. Bu kadar stres altında maç izlemek kalp, akıl ve ruh sağlığına fazlasıyla zararlı bu taraftar böyle devam ederse ligi bitiremez.

Fenerbahçe’de hem gol atma hem de gol atamama sorunu var. Gol atamama sorunu ise tamamen basit hatalardan kaynaklanıyor, ceza sahası kenarına gelen oyuncunun ayakları birbirine dolaşıyor. Vurması gereken topa vurmayan hücumcu kel alaka bir anda şut çekiyor, sanki takım taktiği “sen nasıl istersen öyle yap” gibi. İleri uçta inanılmaz bir iletişimsizlik var ve iletişim eksikliği hep oyunun son bölümünde ayyuka çıkıyor. Bunda yapılan değişikliklerin payı büyük. Yapılan değişiklikler çoğu takıma iyi gelirken Fenerbahçe’ye iyi gelmiyor ilk 11 başlayan oyunculardan biri çıktığı zaman denge alt üst oluyor. Bu iç dış dengesini Erol hoca nasıl çözer bilmiyorum ama her hafta Altay çıkıp kurtaramaz sizi. Bir hafta gününde olmazsa eğer o zaman izleyin siz kaosu.

Göztepe takımını mücadelesinden dolayı kutluyorum. İlhan Palut ısrarcı, vazgeçmeyen ve baskılı bir oyun yapısı kurmuş burada ve keyif veren bir futbol oynatıyor. İlerleyen haftalarda aynı bu oyun yapısını izlemeyi umuyorum ve yollarında başarılar diliyorum.

İki takımın da VAR karalarından memnun olmadığı bu maçın son tartışmalı maç olmasını, kararların her yerde ve şekilde aynı olmasını temenni ediyorum.

Maçın adamı ise şüphesiz İrfancan oldu. Başarılı file bekçisi sayamadığım kadar net pozisyonu kurtarmasını başardı. Tabii şu ikilemi de kendime sormadan edemiyorum, İrfancan mı çok başarılıydı yoksa Fenerbahçe’nin golcüleri mi çok başarısızdı burada takdir sizin.190 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÜPER LİG YANIYOR - 22/09/2020
SÜPER LİG YANIYOR
YENİ BİR SAYFA - 31/08/2020
YENİ BİR SAYFA
BOTAŞ MİLLİ TAKIMI - 25/08/2020
BOTAŞ MİLLİ TAKIMI
YENİ ŞAMPİYONA SELAM DURUN - 27/07/2020
YENİ ŞAMPİYONA SELAM DURUN
Çarşamba Pazar'ında Futbol - 09/07/2020
Çarşamba Pazar'ında Futbol
Çarşamba Pazar'ında Futbol - 09/07/2020
Çarşamba Pazar'ında Futbol
SESSİZ VEDA - 26/06/2020
SESSİZ VEDA
İPTAL KARARLARI DOĞRU MU? - 29/05/2020
SADECE FUTBOL
SOSYAL MESAFELİ FUTBOL - 06/05/2020
SOSYAL MESAFELİ FUTBOL
 Devamı