ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nurgül ÇETAK
ncetak@gmail.com
İPTAL KARARLARI DOĞRU MU?
29/05/2020

Herkese Merhaba, bugün sizinle iptal edilen EuroLeague, EuroCup ve CEV organizasyonlarından bahsedeceğiz. Tüm bu iptal kararlarının ardından sporsevenler olarak elimizde kalan tek şey futbol oldu. Bu hayalini dahi kuramayacağımız olay bir virüs sayesinde ciddi ciddi gerçekleşti. Evet hayatımızda sadece futbol var. Kimine göre tatlı bir düş kimine göre ise biraz kabus. Hadi gelin hep beraber bu durumu irdeleyelim.

Öncelikle şurada bir hemfikir olalım istiyorum doğru olan bu, liglerin iptal edilmesi. CEV voleybol liglerini iptal ederek bu alanda bir iptal kararı veren ilk uluslararası organizasyon oldu. Çeyrek finallerin başlayacağı bu organizasyonda, 3 Türk takımı ile mücadele ederek İtalya ile birlikte rekabetçi bir ortam oluşturduk. Vakıfbank olsun Eczacıbaşı olsun Fenerbahçe Opet olsun tüm bu takımlarımızdan umutluyduk fakat tabii ki de her şeyin başı sağlık, insan hayatı hiçbir kupadan, şampiyonluktan önemli değil. Bunun tartışılacak bir yanı da yok. Ardından yerel liglerimizde iptal edildi. Bununla birlikte Voleybolu bu sezon bazında bitirmiş olduk. Bu tescil kararı kimi takım için mutluluk verici olsa da bazı takımlar için hüsranla sonuçlandı. Hüsrana uğrayan takımlardan bir tanesi de Halkbank oldu. Normal sezonda iyi performans sergileyemeyen ve 6. Olan Ankara temsilcisi, tescil edilen sezonun ardından Şampiyonlar ligine katılma umudunu da yitirmiş oldu. Voleybolda sezonun karlı takımları sezon başı müzelerine Şampiyonlar kupasını götüren Galatasaray HDI Sigorta ve Eczacıbaşı Vitra oldu.

Geriye elimizde kaldı Basketbol. Kadınlar Basketbolunda iptal kararı çok önce kulislerde dolandı fakat resmi açıklama gelmeden de kesin konuşmak mümkün olmadı. Kadınlar Ligi evet hep gündemdeydi lakin Erkek Ligi gündeme dahi gelmedi. Bazı koçlar iptal kararını desteklese de bazı yönetimler devam etmesinden yanaydı. Bunu çözmenin en kesin yolu resmi açıklamayı beklemek oldu. Mayıs başında toplanan TBF, salgın riskinin devem etmesini göz önüne alarak yerel basketbol liglerini Şampiyon çıkmadan tescil etti. Küme düşme de kaldırıldı. Tüm basketbol faaliyetleri iptal edildi. Burada en karlı çıkan takım ise Fenerbahçe oldu. Sarı lacivertliler kadınlarda Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Kupasını, erkeklerde de yine Türkiye Kupasını kazanarak toplamda 3 kupa ile Basketbol sezonunu noktalamış oldu. Anadolu Efes de yine karlı takımlardan oldu. Lacivert beyazlılar sezona girerken Cumhurbaşkanlığı kupasını müzesine götürmüş ve sezonu kupasız kapatmamış oldu.

Sonrasında gözlerimiz EuroLeague organizasyonuna çevrildi. Günlerce Ergin Ataman'ın çeşitli mecralara yaptığı, devam edeceği yönündeki kesin açıklamalarını okuduk. 18 takımın yer aldığı bir organizasyonda lider takımın Antrenörünün devam edilmesini istemesi olağan bir durum fakat kafamıza da şu soru takılmadı değil; “Seyircisiz oynanılan haftalarda dahi yabancı oyuncular maçlara çıkmak istemezken, o ülkeden bu ülkeye oyuncuları seyahat etmeye, farklı ülkelerde basketbol oynamaya nasıl ikna edeceklerdi?” Keza oyuncular birliği de toplu olarak oynamak istemediklerini belirttiler. Tüm bu belirsizliklerin içinde, geçtiğimiz günlerde toplanan EuroLeague temsilcileri ligi iptal ettiklerini, şampiyon belirlenmediğini ve aynı 18 takım ile gelecek sezon da mücadele edileceğini açıkladı. EuroCup kazanıp EuroLeague katılma umudu ile sezonu bitirmeyi bekleyen diğer takımlara yazık olsa da ortak payda: “İnsan sağlığı oldu.” Yine karar doğru, tartışılması mevzu bahis değil. Burada karlı çıkan bir takım olmadı ne yazık ki.

Son olarak beklediğimiz bir organizasyon daha kaldı. Uğruna sabahlarımızı feda ettiğimiz, yeri geldiğinde sınavlarımıza çalışmayıp maçlarını izlediğimiz, iş yerinde akşama kadar esnememize sebep olan, yıldızlar topluluğu NBA. Amerika’da şu aşamada cevap verilmesi en önemli sorulardan biri de NBA’e ne olacağı? İnsan sağlığının pek öncelik olmadığı Ülkede bir iptal kararı gelir mi emin değilim şimdilik ama ben iptal değil, devam kararı çıkacağını düşünenlerdenim.

Tüm iptal kararları ve benim düşüncelerim bu kadardı. İyi haftalar.510 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

2021-2022 Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde heyecan başlıyor… - 15/10/2021
2021-2022 Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde heyecan başlıyor…
BÜYÜK ALTAY - 26/05/2021
BÜYÜK ALTAY
KAPKARA GECE - 09/01/2021
KAPKARA GECE
SON MABET GECESİ - 12/12/2020
SON MABET GECESİ
ANKARA’NIN DURUMU KRİTİK - 01/12/2020
ANKARA’NIN DURUMU KRİTİK
ALTIN AYAKLAR - 21/11/2020
ALTIN AYAKLAR
LİGİN SEFİRİ FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO - 31/10/2020
LİGİN SEFİRİ FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO
Bir VARmış bir YOKmuş - 18/10/2020
Bir VARmış bir YOKmuş
SÜPER LİG YANIYOR - 22/09/2020
SÜPER LİG YANIYOR
 Devamı