ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nurgül ÇETAK
ncetak@gmail.com
SOSYAL MESAFELİ FUTBOL
06/05/2020

Uzun zamandır hem Dünyayı hem de ülkemizi etkisi altına alan Kovid-19 Pandemisi dolayısıyla malum zor günler geçiyoruz. Psikolojik olarak zaten çöktük toparlamaya çalışıyoruz, fiziksel olarak da çok iyi olduğumuz söylenemez. 50 güne yakındır karantina hayatı yaşıyoruz yani yaşamaya çalışıyoruz. Toplumun bazı kesimlerine sokağa çıkmak yasaklandı. Gerçi çıkabilenler de sadece markete gidiyor ya neyse. Bir şekilde hayatı da devam ettirmemiz gerek. Sağlık çalışanlarımız bu süreçte en ön safta yer alıyor, kolluk kuvvetleri bilinçsiz bağnazlarla uğraşıyor, marketler, fabrikalar, belediye personelleri, otobüs şoförleri ve daha birçok sektör de insanlar çalışmaya devam ediyor. Verimli bir çalışma mı, tartışılır çünkü her an korku içinde onlarda. Virüse yakalanan çok kişi de oldu bu süreçte kimisi atlattı kimisi de ne yazık ki hayatını kaybetti. Yitip giden her rakam bir can, bir aile, bir baba, bir anne, bir kardeş, başımıza gelmeden anlayamadığımız bir illet, hastalık Covid-19.

 Kendi adıma 50 günlük karantinamı bu sözlerle anlatmam tabii ki mümkün değil lakin yazıya dökebileceğim kadarı ile bu kadar. Korkuyorum yalan değil, çoğumuzun evinde yaşlı bireyler var, aile fertlerinden kronik hasta olanlar var, bağışıklığı düşük olanlar var yani ölümcül virüse dayanamayacak birçok sevdiği var. Böyle bir ortamda çalışmak çok zor bir yandan da çalışmak zorundayız bu da var. Karmaşık bir süreç, ilk defa başımıza geliyor idrak etmesi zor. Ve böyle korkunç bir ortamda bir de futbol meselemiz var.

 Ben meselemiz diyorum ama öyle dediğime bakmayın bu büyük bir memleket meselesi(!) önemini anlatmama gerek yok. Hepimiz biliyoruz, ilk vakada liglerin iptal edilmesi için kesin beyanlarda bulunanlar, sağlık daha önemli Nutuk’u çekenler; bugün daha farklı bir duruş sergiliyor. Liglerin oynanma kararına kimse itiraz dahi etmiyor, bitirilsin diyor. İlk vakadan sonra TFF’ye seyircisiz oynatıyorsunuz diye ateş püskürdük hepimiz fakat bugün bakıyorum da 130 bin küsür vaka varken neden oynatmıyorsunuz? Noktasına gelmişiz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, elli gün önce oynanmamasını istediğimiz ligleri bugün neden ısrarla oynatmak istiyoruz? Anlamak mümkün değil.

 BUNLAR İNSAN CANI DALDAN DÜŞEN ELMA DEĞİL

 3584 bu sayı bir şey ifade ediyor mu? Yoksa tek amacımız tek emelimiz sadece liglerimizin oynanıp bitirilmesi mi? Süreç başında Fatih Terim ve Abdurrahim Albayrak gibi isimler de bu hastalığın pençesine düştü. Neyse ki sağlık sistemimiz iyi de vahim bir şey ile karşılaşmadık fakat herkes bu kadar şanslı değildi en azından vefat eden 3520 kişi değildi. Her gün 60’a yakın can kaybı verirken liglerin oynaması için bu kadar uğraşılması, her demeçte önce sağlık deyip daha sonra kesin yargılarla öyle ya da böyle oynatacağız açıklamaları yapmak, insanların canını tehlikeye atmak kusura bakmayın ama fazla ikiyüzlü. Sporculara bir şey olmaz diyebilirsiniz evet haklısınız da ama taşıyıcı olan bu insanlar potansiyel de bir katil. Kendileri ölmese de bünyesi zayıf insanları hasta edebilir. Mağarada yaşamıyoruz hayatın her alanında insanlarla iç içeyiz. Bir futbol takımı demek en az 30-40 kişi demek.  Bu risk alınamayacak kadar büyük, bu risk alınamayacak kadar ciddi. İnsan canından bahsediyoruz daldan düşen elmadan değil.

 ALT LİGLER VE BAL LİGİ NE OLACAK?

 Liglerin oynanma açıklanmasını bile Telekonferans ile yapan, gazetecilerle aynı ortama dahi girmeyen Sayın Başkan, oynatacağız diyor başka bir şey demiyor. Sağlık Bakanı Koca çıkıp sorumluluk TFF’nin diyor, Nihat Bey bir futbolcuda koronavirüs çıktığı zaman tekrar ligleri tatil etmeyeceğiz diyor. O onu diyor bu bunu diyor ama aslında kimse “Bizim sağlığımıza ne olacak?” sorusuna cevap veremiyor. Stadında ışıklandırma olmayan alt lig takımları, Temmuz sıcağında sabah mı oynayacak? İddiası olmayan, düşmeyi ya da kalmayı garantilemiş takımlar ne yapacak? Zaten zorlu bir ekonomik savaş veren bu kulüpler neden bir de o şehirden bu şehire gitsin, seyahat etsin? Bu işin malzemesi, forması, kramponu, elektrik faturası, su faturası daha nicesi futbol, Süper Ligden ibaret değil anlayın artık.  Madem çok şampiyon çıkarmak istiyorsunuz iddiası olan takımları -her şey bu takımlarımız için feda olsun sağlığımız bile- oynatın kendi aralarında bir şampiyon çıkarın bitsin gitsin.

 Toplanan antrenman yapan birçok takım var ki çoğu teste de girmeden antrenmanlarına başladı. En son Ankaragücü de teste girdikten sonra antrenmanlarına başlayacaktı ki gelen test sonuçları herkesi üzdü. Asemptomatik bir vaka olan Ricardo Faty’nin testi pozitif çıktı. Kendisi bile farkında değildi muhtemelen, hasta da olmadı ama bir taşıyıcı idi. Durumun ne kadar vahim olduğu biraz olsun anlaşılmıştır umarım çünkü en tehlikeli grup tam olarak bu hastalar, semptomsuz taşıyıcılar. Bu insanlar aynı duşa girecek, aynı havluyu kullanacak, rakibi ile ikili pozisyona girecek, yere tükürecek. Ne yapacaksınız teması kesip, sosyal mesafeli futbol mu oynatacaksınız? Şu aşamada futbol oynatmak intihar olur, biraz olsun çıkarınızı değil oyuncuları ve onların ailelerini düşünün. Allah korusun yarın bir gün bir personeli, oyuncuyu bu virüs dolayısıyla kaybedersek bunun hesabını veremezsiniz.1086 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

2021-2022 Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde heyecan başlıyor… - 15/10/2021
2021-2022 Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde heyecan başlıyor…
BÜYÜK ALTAY - 26/05/2021
BÜYÜK ALTAY
KAPKARA GECE - 09/01/2021
KAPKARA GECE
SON MABET GECESİ - 12/12/2020
SON MABET GECESİ
ANKARA’NIN DURUMU KRİTİK - 01/12/2020
ANKARA’NIN DURUMU KRİTİK
ALTIN AYAKLAR - 21/11/2020
ALTIN AYAKLAR
LİGİN SEFİRİ FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO - 31/10/2020
LİGİN SEFİRİ FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO
Bir VARmış bir YOKmuş - 18/10/2020
Bir VARmış bir YOKmuş
SÜPER LİG YANIYOR - 22/09/2020
SÜPER LİG YANIYOR
 Devamı