ZAFER VİNÇ KONYA
BİOTEM SİGORTA
KÖSEOĞLU MOBİLYA
NEŞE TEKNİK MÜHENDİSLİK
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nurgül ÇETAK
ncetak@gmail.com
SÜPER LİGDE NELER OLUYOR?
02/08/2019

 

Futbol severler olarak iki aya yakın bir süredir süper ligden yoksunuz haliyle yeni sezon için de sabırsızlanıyoruz. Hayat damarlarımızdan biri olan futboldan uzak kalmak cidden zor iş lakin dayanın az kaldı.

Bu sefer yeni sezona ismini veren Trabzonspor’un efsane ismi ve eski milli takım oyuncusu Cemil Usta oldu. Cemil usta sezonunun başlamasına az bir süre kala süper lig de iyiden iyiye şekillenmeye başladı. Önceki yıllara göre daha durgun seyreden bir transfer sezonuyla karşı karşıyayız, tabii bu durumda takımların içinde bulunduğu mali sıkıntılar önemli bir etken. Yani tabiri caizse işler kesat.

Çileği, muzu geçtik artık bedelsiz oyuncu kovalıyoruz, yıldız falan hak getire. Hal böyle olunca da ucuz et tencere dibi yakabiliyor. Ha çilek diye alınıp, kelek çıkanlar olmadı mı o da oldu. İşin özeti para yok, olan parayla da alınacak oyuncu profili “en az maliyetli”. Şu dar boğazda, bonservis bile ödemekte zorlanırken taraftarlar büyük oyuncu, yıldız transferi bekliyor. Boşa bir beklenti. Eskidenmiş o 5-6 milyon maaş ödenen yıldızları almak e zaten başımıza ne geldiyse bunlardan gelmedi mi? Biliyoruz ama hala da istiyoruz katiline aşık kurbanlar gibiyiz, çok duygusalız. Türkiye’de futbol sadece bir oyun değil hayatın ta kendisi. Bu durum yönetimlerin de üstünde ekstra baskı oluşturuyor, onlar da taraftarı memnun etmek için işi aceleye getiriyorlar. Transfer sezonunda hızlıca getirilen oyuncuları önce gökyüzüne çıkarıp sezon sonunda da kavga kıyamet gönderiyoruz. Az sabretmeyi bilsek az şu işi, mesleği olan insanların yapmasına izin versek her şey daha güzel olabilir. Dedim ya fazla duygusalız. Yöneticiler de tabii dikkatli adımlar atmak istiyor. Alınan oyuncuların tutmaması gibi bir durumda yine en büyük zararı kulüpler görecek.

TRANSFER BİLANÇOSU

Başımızda bir Finansal Fair Play belası var ki sormayın. Kısaca; Kulüplerin mali disiplinini düzenlemek adına UEFA tarafından konulan kurallar. En önemli maddesi ise denk bütçe yaratmak adına sattığın kadar alma maddesi. Bu durumda Türk kulüpleri sattığı oyunculardan kazandığı para kadar oyuncu alabilecek ki eksiye düşmesin, düşerse de men cezası kapıda men olmasa da belli yaptırımlar illa ki geliyor. Bu maddeden dolayı Süper ligde ne aşkların bittiğini gördük. Para eden oyuncuyu ne kadar sevsek de satmak zorunda kalıyoruz. Fakat bu FFP dahi 4 büyüklerin borçlarının artmasına engel olamadı ne yazık ki.

Bonservis ile oyuncu almakta zorlandığımızdan bahsetmiştim bu yüzdendir ki oyuncu pazarında bedelsiz ya da düşük ücretli oyunculara büyük rağbet var. Kurun yükselmesinden dolayı birçok süper lig ekibi de oyuncularından maaşlarında indirime gitmesini talep etti. Maaş yükü de epey ağır 1 Euro’nun 6 TL olduğu göz önüne alınırsa kulüpler de indirim istemekte pek haksız sayılmaz.

Dört büyüklere baktığımız zaman durumun ciddiyetini daha net görebiliyoruz. Son şampiyon dahi bedelsiz ya da az maliyetli oyuncu kovalıyor. Hedef az paraya çok verim almak. Takımlar genç, ucuz, potansiyelli oyunculara yöneliyorlar, ilerde bu oyunculardan para kazanmak istiyorlar çünkü tek kurtuluş para edecek oyuncu satmak, satabilelim ki alabilelim mantığı işliyor. Her takım için aynı şeyleri defalarca yazmaya gerek yok. Borçlar çok ciddi boyutlarda ve UEFA’nın nefesi de her an ensemizde dikkatli adımlar atmak zorundayız.

Transfer sezonu durgun geçse de ben önceki yıllara göre ligimizin kalitesinin arttığını düşünüyorum. Gençleştiğimizi oyuncu yetiştirmek adına kulüplerin ciddi adımlar attığını, kenarda köşede kalmış genç yeteneklerin bu sezon ön plana çıkacağına inanıyorum. Bizi mücadeleci, yarışın erken kopmayacağı bir sezon bekliyor gibi. Son şampiyon unvanını korumak adına, Fenerbahçe 5 yıllık kupa hasretine son vermek adına, Beşiktaş eski ihtişamlı günlerine geri dönmek adına, Trabzonspor ise güvendiği gençlerinin enerjisi ile şampiyonluk parolasıyla, yeşil sahalara çıkacak. Sadece dört büyükler mi şampiyonluk için sahaya çıkacak peki tabii ki de hayır. Bir sürpriz neden olmasın? Ligin yeni ekiplerinden ya da gediklilerinden bir şampiyonluk beklemek ya da izlemek bana göre çok sürpriz bir şey değil. Kim bilir belki de bu sezonun sonunda hiç beklemediğimiz bir şampiyonluk hikayesinden bahsediyor oluruz.1261 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

2021-2022 Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde heyecan başlıyor… - 15/10/2021
2021-2022 Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde heyecan başlıyor…
BÜYÜK ALTAY - 26/05/2021
BÜYÜK ALTAY
KAPKARA GECE - 09/01/2021
KAPKARA GECE
SON MABET GECESİ - 12/12/2020
SON MABET GECESİ
ANKARA’NIN DURUMU KRİTİK - 01/12/2020
ANKARA’NIN DURUMU KRİTİK
ALTIN AYAKLAR - 21/11/2020
ALTIN AYAKLAR
LİGİN SEFİRİ FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO - 31/10/2020
LİGİN SEFİRİ FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO
Bir VARmış bir YOKmuş - 18/10/2020
Bir VARmış bir YOKmuş
SÜPER LİG YANIYOR - 22/09/2020
SÜPER LİG YANIYOR
 Devamı