İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN...
08/03/2019

Dünya’nın en büyük altyapı organizasyonu olarak kabul edilen ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından 196 ülkede uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi , Türkiye Atletizm Federasyonunun desteği, eski şampiyon milli atlet Necdet Ayaz’ın koordinatörlüğü ile bir avuç gönüllüyle birlikte 2014 yılından itibaren 66 ilimizde gerçekleştirildi…

Bu süreç zarfından verilen büyük bir mücadele vardı. O da IAAF Çocuk Atletizmi projesinin Türkiye sathına yayılması, 3-12 yaş grubu çocukların sporla oyun formatında tanıştırılması ve bunların arasından yetenekli çocukların seçilerek atletizme kazandırılması amaçlanmaktaydı.

Bunun da gerçekleştirilmesi, sadece bu proje için beden eğitimi öğretmenlerinin, atletizm antrenörlerinin ve BESYO öğrencilerinin seminere katılarak belge sahibi olmaları yeterli olmuyordu. Tüm okullarda “IAAF Çocuk Atletizmi” nin bir ders olarak okutulması ki bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında bir protokol gerektirir. Ayrıca yaz spor okullarında da bu konuda kurslar verilmesi ve özellikle halka da yayılması içinde tüm il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri’nde modül olarak verilebilmesi gerekiyordu.

İlki, Bakanlıklar arasındaki protokol konusu elbette ki bir devlet meselesi… Bu konuda da hazırlanmış ve iki bakanlığa da sunulması planlanan bir çalışma, IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü’nde mevcut…

İkincisi ise koordinatör Necdet Ayaz’ın olağanüstü gayreti ve uzun süreli girişimleri sayesinde bu projenin Halk Eğitim Merkezlerince verilecek bir modül olarak kabul edilmesinin sağlanmasıydı. Bu durum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun son zamanda üzerinde önemle durduğu antrenörlerin istihdamı konusundaki çalışmalarına örnek teşkil edilecek bir çalışmaydı. Artık IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasını alan bir antrenör veya beden eğitim öğretmeni, koşulları yerine getirme şartıyla ücreti karşılığında 320 saat ders verebilecek.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü yetkilileri bu projenin önemine vakıf olmalarına rağmen, Spor Teşkilatı’nın buna duyarsız kalması, Gençlik ve Spor Bakanlığının bünyesindeki yaz spor merkezlerinde hala bu projenin kurs olarak verilmemesi bence büyük bir ayıp…

Bu ayıbı ortadan kaldırmak, bu konuda duyarsız kalmayacağını ve gereğini yerine getireceğine olan inancımızla inşallah Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na nasip olur… Arzu ederse de bu konularda hem eski bir şampiyon milli atlet olan hem de bu projenin Koordinatörlüğünü 2014 yılından beri yürüten Necdet Ayaz’dan yararlanabilir.

Bu yazıyı neden yazdım.

Ben de 2014 yılından beri bu ekibin gönüllüleri arasında yer alıyorum… Bundan da büyük onur duyuyorum… İşlerim elverdiğince de seminerlere katılarak bir nebze de olsa katkı vermeye çalışıyorum.

En son Gümüşhane ilimizde, 7-9 Mart’ta düzenlenen IAAF Çocuk Atletizmi Seminerindeydik… Burada yaşananlar bize istenildiğinde ve arzu edildiğinde spor sevdalılarının nasıl katkı vereceklerine tanık oldum. İnşallah anlatacaklarım herkese örnek olur.

Bu güzel ilimize yeni atanan Valimiz Kamuran Taşbilek, tüm birimlerden uygulanabilmek amacıyla proje talep etmiş.. Önerilen projeler içinde de çocuklara dokunduğu için IAAF Çocuk Atletizmi’ne ayrı bir önem vermiş, yine yeni göreve gelen KYK kökenli Gençlik ve Spor İl Müdürü Mücahit Atalay’dan ayrıntılı bilgi almış.

Verilen briften de çok etkilenen Valimiz Taşbilek, bu seminerin derhal yapılmasını, köyler dahil tüm okul öncesi ile ilköğretim okullarından sınıf ve beden eğitimi öğretmenlerinin buna katılması talimatını vermiş.. Tabi ki Valilik, Üniversite veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden gelecek talep üzerine seminer programlarını ayarlayan IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü, Valinin bu duyarlılığı göz önüne alarak hemen önceliği Gümüşhane ilimize vererek burada seminer yapılmasını kararlaştırdı.

Önceliğin önemli nedenlerinden biri Sayın Valimizin ilgisi olmasıyla birlikte, bir diğeri de koordinatörlüğün ancak pilot seçilen bir okula malzeme verebilmesine karşın Gümüşhane’deki 54 ilköretim ve 4 Anaokuluna birer malzeme seti alınmasını sağlayacak olmasıydı. Ayrıca Gençlik ve Spor İl Müdürü Mücahit Atalay da bize bu projenin tıpkı Halk Eğitim Merkezlerince bir modül olarak edilmesi gibi yaz spor merkezlerinde de bir kurs olarak verileceğini beyan etmesi de tüm ekipte sevinçle karşılandı.

İşte böyle Valilerimiz ve böyle il müdürlerimiz olunca bu ülke sporu için ümitlerimiz biraz daha artıyor.

Gümüşhane örneğinin; spor teşkilatınca da kıssadan hisse olarak görülmesi umuduyla…371 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET - 27/07/2018
Bakanlık atamalarında 10 puanlık tam isabet
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK... - 07/03/2017
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-2 - 22/12/2016
FEDERASYONLARIMIZ-2
FEDERASYONLARIMIZ-1 - 28/10/2016
FEDERASYONLARIMIZ-1
 Devamı