İNCİ STEAK
ZAFER VİNÇ KONYA
PİMSUN
KÖSEOĞLU MOBİLYA

 
Anket
Sizce TOKYO Olimpiyat Oyunları Düzenlenebilecek mi?
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Nezir Önal
nezir.onal@gmail.com
BAKANLIK ATAMALARINDA 10 PUANLIK TAM İSABET
27/07/2018

 

Cumhurbaşkanlığı kabinesi oluşturulmadan önce ortada dolaşan söylentiler, doğrusu 40 yıldır bu camianın içinde olan beni bile endişeye sevk etmişti. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı kaldırılacak… Gençlik, ayrı bir bakanlığın uhdesinde yer alacak, spor ise bir Cumhurbaşkanlığı yardımcılığına bağlanacak…

Öyle ya işin içinde ”Gençlik” vardı… Bu her iktidarın en çok önem verdiği bir konuydu… Gençlik konusunda asla bir sıkıntı çıkmazdı. Peki ya Spor… İşte bizi endişelendiren Spor Teşkilatının ne olacağıydı. Bir yandan da Cumhurbaşkanımızın spora olan ilgisi ve sevgisine güvenerek, beynimizi kurcalayan endişelerden arınıyorduk.

Neyse ki Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kaldırılmayacağını eski bakanımızdan Osman Aşkın Bak’ın yakın çevresinden öğrendik de doğrusu içimiz ferahladı. Ancak kendisinin milletvekili adayı olmasıyla bu kez, “Bakanlığa kim atanacak” sorusu gündeme oturdu…

Sporu bilmeden bu koltuğa oturanların, işi öğrenme krizi yüzünden yeterince yol alınamaması da bir başka sorundu… Bunu Osman Aşkın Bak öncesi dönemlerde sık yaşadık…

Ancak Cumhurbaşkanlığı hükümetinin ilk spor bakanlığına öyle atamalar gerçekleştirildi ki doğrusu isabetlilik açısından 10 üzerinden 10 puan alındı.

 

Bakanlığın tüm idari, bütçe ve tesis yapısında konuya tam anlamıyla hakim olan bir isim, çatının tam tepesine oturtuldu. 

Kimdi bu isim; Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu…

Sporun can damarı olan bu kurumu yönetmek için büyük bir yeteneğe sahip olmak gerektirirdi… Sporun özellikle futbolun ana sponsorluğu, başlı başına bir olaydı. Ayrıca, en büyük sorunlardan biri olan tesisleşme konusu yine Spor Toto’nun ana uğraşlarından birisi olmuştu… Üstelik tüm bunların organize edilebilmesi için gerekli bütçenin yönetimi de bir başka maharet gerektiriyordu... İşte tüm bunları uzun bir süre yöneten Kasapoğlu, yeni dönemin Gençlik ve Spor Bakanlığı için biçilmiş bir kaftandı.

Çatının tepesi işin ehline teslim edilmişti de ya  “Spor” ve “Gençlik” gibi ana konularında durum ne olacaktı…

Bu konuda da merakımız giderildi ve endişelerimiz bertaraf edildi… 

Spor konusu da Gençlik konusu da emin ellere emanet edildi…

Hamza Yerlikaya ve Sinan Aksu…

Hamza Yerlikaya’yı bilmem anlatmaya gerek var mı? Asrın güreşçiliğinden Federasyon Başkanlığına, Milletvekilliğinden Cumhurbaşkanlığı Spor Başdanışmanlığına giden bir geçmiş için “Spor’u bilme”  sorgulaması yapmanın münasebetsizliğini takdirlerinize bırakıyorum.

Sinan Aksu ise  “Gençlik” konusunda gerek aldığı eğitimler(Halkla İlişkiler, Etkili iletişim, Takım çalışması ve Takım liderliği) gerekse bulunduğu görevler (Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü son olarak da Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü) atanmasındaki isabetlilik için yeterli kanıt sayılmaz mı?

Benim şahsi görüşüm bu çatıda, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da mutlaka yer almalıdır. Bilgisi, görgüsü ve tecrübesi bu mevkide yer almasına yeter de artar bile…

40 yılda çok bakan, çok tepe yönetici gördüm… Doğrusu bu kez sporun çatısında; birbirini tamamlama, bütünlük açısından ilk kez bu kadar isabetli ismi bir arada gördüğüm için spor adına, gençlik adına da umut doluyum.

 966 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TSYD Ankara Şubesi’nde Güzel Şeyler Oluyor - 24/04/2019
TSYD Ankara Şubesi’nde güzel şeyler oluyor…
SPOR TEŞKİLATI BU AYIBI KALDIRSIN... - 08/03/2019
Spor teşkilatı bu ayıbı kaldırsın…
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?.. - 22/05/2018
GENÇLERBİRLİĞİ MEÇHUL BİR SONA DOĞRU MU?
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ - 23/03/2018
SPOR FEDERASYONLARI BİRLİĞİ
JUDO'NUN AYAK SESLERİ... - 15/08/2017
Judo’nun ayak sesleri…
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK... - 07/03/2017
ÇOCUK ATLETİZMİ YÜKSEKTEN UÇACAK...
GENÇLERBİRLİĞİ SAHİPSİZ KALMASIN!.. - 22/01/2017
Gençlerbirliği sahipsiz kalmasın...
FEDERASYONLARIMIZ-2 - 22/12/2016
FEDERASYONLARIMIZ-2
FEDERASYONLARIMIZ-1 - 28/10/2016
FEDERASYONLARIMIZ-1
 Devamı