RÖPORTAJ


"ŞAMPİYONLAR LİGİ AYARINDA BİR TAKIMIZ"
Site Menüsü
Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 31° 17°
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

BU ÜLKEYE OLİMPİYAT YAKIŞIR

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Olimpiyatlara ev sahipliği yapma arzusu hep içimizde var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Çünkü bu ülkeye olimpiyat yakışır" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Olimpiyatlara ev sahipliği yapma arzusu hep içimizde var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz" dedi

Kılıç'ın görevini layıkıyla yerine getirdiğini belirten Bakan Osman Aşkın Bak, "Bir bayrak değişimi oldu. Kendisi çok eski aziz bir dostum. Sayın Bakanımız güzel işler yaptı. Biz de tabi Türk sporunun içerisinde uzun yıllar çeşitli kademelerde görev yapmış bir kişi olarak, bu sorumluluğu en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Osman Aşkın Bak, Türk sporunu dünyada hak ettiği yere getirmeyi amaçladıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Spora en fazla yatırım yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor. AK Parti hükümetleri döneminde, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çok büyük yatırımlar yapıldı. Büyük organizasyonlar gerçekleştirildi. Bunlardan birini de ben bizzat organize ettim, 2011 Dünya Güreş Şampiyonası. Onun dışında Dünya Basketbol Şampiyonası var. Geçen salı günü Samsun'da başlayan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, gerçekten çok büyük bir organizasyon. Başta Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç olmak üzere organizasyonun ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz."

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda mücadele eden milli sporculara başarılar dileyen Bakan Osman Aşkın Bak, oyunları yerinde izlemeye çaba göstereceğini dile getirdi.

Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin olimpiyatları da gerçekleştireceğine inandığını belirterek, "Bu bizim hakkımız. Ben o oylamadaydım (Buenos Aires). İnşallah, bu ülke olimpiyatlara da ev sahipliği yapacak. Bunu başaracak güçte ve potansiyelde. Olimpiyatlara ev sahipliği yapma arzusu hep içimizde var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Çünkü bu ülkeye olimpiyat yakışır. Bu hedefimizi gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz" diye konuştu.

"Gücümüz gençlerimiz"

Yüklerinin ağır olduğunu vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, yeni dönemde gençlere yönelik projelere de yoğunluk vereceklerini söyledi. 

Bakan Osman Aşkın Bak, kültürünü, milli ve manevi değerlerini tanıyan bir gençlik yetişmesini arzu ettiklerini belirtti.

Türkiye'deki genç nüfus oranına işaret eden Bakan Osman Aşkın Bak, "Bu genç nüfus nedeniyle tabii ki sporda çok daha büyük başarıları hedefliyoruz. En büyük insan gücümüz gençlerimiz. Türkiye'mizin petrolü yok, sanayisi gelişiyor. Bizim en büyük kaynağımız gençlerimiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Osman Aşkın Bak, 15 Temmuz darbe girişiminde gençlerin meydana çıkarak, çok büyük bir mücadele ortaya koyduğunu kaydetti.

"Bana yeni şampiyonlar lazım"

Türk sporunda son dönemdeki tesisleşme hamlesine dikkati çeken Bakan Osman Aşkın Bak, "Bu tesislerin içerisinde Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonları yetiştirmemiz lazım." ifadesini kullandı. 

Bakan Osman Aşkın Bak, yeni hedeflere ihtiyaç duyduklarının altını çizerek, şunları söyledi:

"Türkiye Güreş Federasyonu başkanıyken 'Bana yeni şampiyonlar lazım.' diyordum. Dolayısıyla Türk sporunda yeni başarılara ihtiyacımız var. 2020 Tokyo Olimpiyatları önümüzde. Ev sahipliğini kazanamadık ama inşallah Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda ortaya koyacağı performansla güzel bir netice elde edecek. Önemli miktarda madalyaya ulaşacak. 2016 Rio Olimpiyatları'nda güreş, 5 madalyayla yüzümüzü ağarttı. Tabi o madalya alan sporcular içerisinde bizim emeğimiz olan isimler de var." 

Milli sporcuların son dönemde uluslararası organizasyonda elde ettiği başarılara değinen Bakan Osman Aşkın Bak, "Tekvandoda 19 yaşındaki kızımız (Zeliha Ağrıs) dünya şampiyonu oldu. Atılan tohumlar var. Bu tohumları yeşertmek gerekiyor. Şairin de dediği gibi; 'Tohum saç, bitmezse toprak utansın. Koşmana bak sen. Çatlarsan, doğuran kısrak utansın.' Dolayısıyla biz devlet, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bunun tohumlarını atacağız. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) projesinin sonuçları gelmeye başladı. Bu noktada sporda geleceğimizin çok parlak olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu. 

Bakan Bak'ın hayali

Bakanlığı döneminde gerçekleştirmeyi planladığı hayalini açıklayan Bakan Osman Aşkın Bak, "Federasyon başkanıyken hayalimdi. Şimdi de hayalim; bir olimpik hazırlık merkezi kurmak. Buna benzer çalışmalar oldu ama özelikle ABD, Fransa ve Japonya'daki olimpik hazırlık merkezlerini gezdim. İnşallah, çok daha güzel olimpik bir hazırlık merkezi hazırlamak arzumuz. Çünkü bunun içerisinden geliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Türk sporu önemli başarılara imza atacak." diyen Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak teşkilatımızla, sporcularımız, antrenörlerimiz, tüm camiamızla beraber bu aziz millete layık olmak için çalışacağız. Rabbim utandırmasın. İnşallah, gelecekteki başarıları hep beraber kutlayacağız. Ülkemizin bayrağını Avrupa, dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda göndere çektirmek en büyük arzumuz. Bu milleti sevindirmek çok kutsal bir görev. Bu milletimiz bayrak olunca, İstiklal Marşı söylenince coşuyor. Bunun örneklerini hep gördük. En zor ve sevinçli günümüzde gördük. Dolayısıyla bu millet vatanını seviyor. Sportif başarılarda da çok büyük heyecan yaşıyor. İnşallah, bunu başarmayı arzu ediyoruz."
 
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın