RÖPORTAJ


"ŞAMPİYONLAR LİGİ AYARINDA BİR TAKIMIZ"
Site Menüsü
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 28° 15°
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

KIRKPINAR'DA MUTLU SONA İSMAİL BALABAN ULAŞTI

Bu yıl 656.sı düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Orhan Okulu’yu finalde deviren İsmail Balaban başpehlivan oldu.

Dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu sene 656’ncısı düzenlendi. Bu yıl 2 bin 199 güreşçi ile rekor seviyede katılımın yaşandığı Kırkpınar'da güreşçiler performanslarıyla adeta gelen seyirciyi büyüledi. Seyirciler son yılların en iyi Kırkpınar'ını izlediklerini ifade ederken özellikle Başpehlivanların maçları büyük ilgi gördü. İlk 8’e kalan Başpehlivanlar birbirleriyle yaptıkları mücadelede çok zorlandı. 

Müsabakayı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milletvekilleri, Edirne Valisi Günay Özdemir, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Güreş Ağası Seyfettin Selim de izledi.

ALTIN PUAN'A KADAR YENEN OLMADI

İsmail Balaban’ın 2013 yılında altın kemerin ebedi sahibi olmak için çıktığı er meydanında, güreşseverlerin tabiriyle bir anlamda 2015 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu ile çıktığı rövanş anlamını taşıyan müsabakanın ilk dakikaları pehlivanların birbirlerini tartmasıyla geçti.

İsmail Balaban’ın iç kasnak denemeleriyle Orhan Okulu’ya göre daha aktif olduğu güreşte normal sürede bir üstünlük gerçekleşmedi. Kurallar gereği geçilen 5 dakikalık puanlama bölümünden de sonuç çıkmayınca, puan alan pehlivanın kazandığı "altın puan" bölümüyle müsabakaya devam edildi. 

BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN

İsmail Balaban'ın iç kazıktan çekmeler ve tek dalmalarına Orhan Okulu boyundurukla cevap verdi. İsmail Balaban, altın puan devresinde Orhan Okulu’yu yenerek 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı oldu.  Antalyalı pehlivan, 4 yıl aradan sonra Kırkpınar Başpehlivanı unvanını tekrar kazandı.

BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN

İsmail Balaban'ın iç kazıktan çekmeler ve tek dalmalarına Orhan Okulu boyundurukla cevap verdi. İsmail Balaban, altın puan devresinde Orhan Okulu’yu yenerek 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı oldu.  Antalyalı pehlivan, 4 yıl aradan sonra Kırkpınar Başpehlivanı unvanını tekrar kazandı.

BAKAN KILIÇ MÜJDEYİ VERDİ

Kırkpınar'ın son gününde pehlivanların maçına izlemeye gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç maçları izlerken yerinde duramadı. Bakan Kılıç, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı ile de özel bir görüşme yaptı. Görüşmelerin ardından daha sonra Bakan Kılıç Kırkpınar'a yakışır yeni bir saha yapılacağının da müjdesini verdi.

BALABAN VE KÖSEOĞLU MAÇI NEFESLERİ KESTİ

Turnuvada en heyecanlı maçlarından biri de yarı finalde karşılaşan 2013 yılı Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ile Hamza Köseoğlu maçı oldu. Önce normal sürede yapılan maçta daha sonra puanlama sürecine girildi. Puanlama sürecinde İsmail Balaban atak yaparak Köseoğlu’nu önce bohçaladıktan sonra Künde'yi vurarak Köseoğlu’nun sırtını yere serdi.

KIRKPINAR'DA REKOR FİYATA AĞALIĞI İŞADAMI AHMET ÇELİK KAZANDI

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yeni Ağası 1 milyon 522 bin TL gibi rekor para vererek ihaleyi kazanan İşadami Ahmet Çelik oldu. 8 yıl ağalık yapan Seyfettin Selim ağaliktan çekildi.

SONUÇLAR

656.’ıncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri tamamlandı. Edirne Sarayiçi Kırkpınar Güreş Sahası’nda yapılan törenle tüm boylarda dereceye giren sporcular ödüllerini aldı. 

656’ıncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde dereceye giren pehlivanlar görmek için aşağıdaki linke tıklayın:

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın