2000 OTEL
ADRESGRUP 
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

FEDERASYON SEÇİMLERİ VE OLİMPİYATLAR

Malûm Türk sporunun olimpiyatlara endekslendiği günümüzde, federasyon seçimleri yapılacak mı?, yapılmayacak mı? hep tartışıldı

Federasyon seçimleri ve olimpiyatlar....
Malûm Türk sporunun olimpiyatlara endekslendigi günümüzde, federasyon seçimleri yapılacak mı?, yapılmayacak mı? hep tartışıldı, bir çok insan belirli bir plan dahilinde ucundan, kıyısından meseleye kulak kabarttı.

Federasyon seçimleri yapılacak diye insanlar sessiz ve derinden pozisyon almaya, konumlarını sağlamlaştırmaya, yada yeni Baskan adayı olarak ortaya çıkmaya hazırlandılar.

Bu sessiz süreçte mevcut Başkanlar yada yeni Başkan adayları, aynı zamanda bir nebzede olsa delege nabzını yoklamaya gayret ettiler.
Özellikle bazı ülkelerde (Amerika, İtalya, İsviçre, Almanya, İran, Fransa v.s ) federasyon seçimlerinin 2020 yılında baslaması ve bir çoğunun neticelenmesi bizdeki seçim süreç takipçilerini haklı olarak daha çok heyecanlandırmıştı.
Şimdi bu heyecan, yerini daha temkinli olmaya bırakırken, hissedilen sessizlik seçimlerin 2021 yılı olimpiyat sonrasına ertelenecegininde işaretini ortaya koymaktadır.
✔Heveslerimiz, hedeflerimizin önüne geçmemeli...
Federasyon seçimlerinin 2020 yılında yapılması hem spor teşkilatının, hemde Federasyonların elini daha da güçlendirebilecek, sporculara yeni bir motivasyon aşılayabilecek ve spor camiasını rahatlatacaktı ama olmadı. Bu konudaki takdir makamı (seçimler konusunda resmi açıklama yapılmış olmasada) bu konunun, sürüncemede bırakılması belkide sporcularımızın Tokyo'daki başarısını riske etmek istenmediginden yada bu konuda bir çok müzakereler yapılmasına rağmen fayda/maliyet hususunda bir takım soru ve sorunlarla uğraşmak istenilmemesindendir. 

✔2021'de olimpik başarımız ne olabilir?
Pandemi öncesi 11 branşta 58 sporcumuz Tokyo kotası kazanmışlardı. 2021 yılı 7 nci ayına kadar devam edecek kota müsabakalarında daha kaç kota alabiliriz? Bunu zaman ve sporcu performansımız gösterecektir. Benim tahminim kota sayımızın 100 civarına yaklaşacağı yönündedir.

✔ Bu sayının madalyaya tekabülü ne olabilir?
Türk olimpiyat tarihinde bu zamana kadar 6 branşta, toplam 91 madalya kazandığımız göz önüne alınırsa, 91 madalyayı da, katıldığımız 20 olimpiyata böldüğümüzde ortalama 4.55 madalya karşımıza çıkmaktadır.
Son 4 olimpiyatta kazandığımız 27 madalyayi, yine son 4 olimpiyata pay ettiğimizde ise, ortalama olimpiyat başına 6.75 madalya düşmektedir.
Dolayısı ile 2021 Tokyo olimpiyatlarında da son 4 olimpiyat madalya sayısından yola çıkar isek, kazanacagimiz en iyi madalya sayısı 7 olarak tahmin edilmektedir.
Pandemi öncesinde olimpiyat tahmin uzmanlarıda zaten, ülkemizin tokyo'da kazanabilecegi en iyi madalya sayısını 7 ila 9 arasında olacağını öngörmüşlerdi.
Pandemi süresince tüm dünyada olduğu gibi bizde ölçülebilir bir sporcu performansından mahrum kaldık, bu pandemi ile geçen süreyi hangi federasyon yada sporcularımız nasıl değerlendirdi, bunuda bilmemize imkan yok. Ancak, oyunlara 300 günlük bir sürenin kaldığı günümüzde, Tokyo olimpiyatları için yeni bir hazırlık eylem planımız nedir?, bu konuda herhangi bir çalışma yapılmışmıdır? yada ne tür bir hazırlık yapılacaktır şimdi bu konuların üzerinde durulması gerekmektedir. Bu konularda alacağımız mesafe, Tokyo'da madalya sayımızı belirleyecektir. 

✔Yeni olimpiyat hazırlık çalışmasında neler yapılabilir?

1) Federasyon bütçeleri yeniden gözden geçirilmeli ve ihtiyaçları bir an önce karşılanmalıdır.
2) Federasyon bürosu çalışanları ile birlikte Milli takımlar teknik personelide yeniden gözden geçirilmeli, güçlü çalışma ekipleri oluşturulmalıdır,
3) Federasyonların yönetim ve alt çalışma guruplarına yeni bir motivasyon aşılanmalı geçirdiğimiz durağan sürecin etkilerinden bir an önce kurtulmaları sağlamalıdır.
4) Bu süreçte Federasyon Başkanları ile aylık görüşme trafiği takvime bağlanmalı, hedef programlar belirlenmeli ve oyunlara hazırlık süreçleri titizlilikle detaylandırılmalıdır.
5) Hızlı bir şekilde sporcu destek programları devreye sokulmalı, sporcu motivasyonları en üst seviyeye çıkarılmalıdır.
285 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın