2000 OTEL
ADRESGRUP 
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

KBSL'DE SEZON İPTAL EDİLDİ

Kadınlar Basketbol Süper Liginde, ertelenen maçlar oynanmayacak ve sezon iptal edilecek. Resmi kararın açıklanması bekleniyor.

NURGÜL ÇETAK-ANKARA


Buna göre; ligde herhangi bir şampiyon belirlenmeyecek. Ligin alt sırasındaki takımlar düşmeyecek ve TKBL'den Nesibe Aydın Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ne yükselen takım olacak. Henüz resmileşen bir karar olmasa da senaryonun bu şekilde olacağına kesin gözüyle bakılıyor. TKBL'ye yükselecek takımlar ve Avrupa kupası statüsü ise şimdilik belirsiz.


EuroLeague Women ve EuroCup Women'de de durum belirsizliğini koruyor. FIBA daha önce yaptığı açıklamada maçları Eylül/Ekim gibi oynatabileceklerini duyursa da henüz resmileşen bir haber yok.Bilindiği üzere ilk vakanın ardından Ülkemizdeki spor faaliyetleri hemen ertelenmemiş ve bir hafta seyircisiz devam etmişti. Yabancı oyuncuların oynamak istememesi ve tedirgin olması sebebiyle bazı oyuncular bu maçlarda parkeye çıkmayı da reddetmişti. Daha sonra tedbirler kapsamında, Türkiye'de de ligler süresiz ertelendi. Bu süre zarfında çoğu yabancı basketbolcu sözleşmelerini fesih edip ülkelerine döndü. Bu oyuncuların geri dönüp dönmeyeceği konusu belirsiz. Olası bir karşıt karar da oyuncuların ülkeye dönme politikası nasıl işler kulüpler de bu aşamada pek bir şey bilmiyor. 


WNBA durumu da işleri karmaşıklaştıran bir diğer etken. Türkiye'de basketbol oynayan çoğu oyuncu aynı zamanda WNBA'de de oynuyor. Yazın başlayan bu organizasyonda durum ne olacak, ne zaman başlayacak? Hem yerel ligde oynayan hem de WNBA'de oynayan oyuncuların akıbeti ne olacak? Hepsi kocaman birer soru işareti.


Bu belirsiz süreç için Bellona Kayseri Basketbol Genel Mejaneri Ahmet Bozbey, Koronavirüs nedeniyle ara verilen liglerin tescil edilmesi gerektiğini söyledi.
Kendi görüşlerinin de alındığını belirten Bozbey, "Biz takım olarak ligin bu şekilde tescil edilmesinden yana görüş bildirdik. Çünkü hiç bir yabancı sporcumuzun buraya gelemeyeceğini ve dolayısıyla ligin başlayamayacağını belirttik. Eğer liglerin bu şekilde tescil edilmesi mümkün değilse 'Türklerle oynayalım' dedik ama onunda çalışmasını iyi yapmak lazım. Her takımda yeteri kadar Türk sporcu yok. Sahaya çıkacak en az 10 sporcu gerekir. Belki kurallar esnetilerek lig oynatılabilir ama onunda sağlıklı olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

 

15 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın