2000 OTEL
ADRESGRUP 
Site Menüsü
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Para Taekwondo’da Tarihi Başarı

Türkiye, Avrupa Para Taekwondo Şampiyonası ‘nda 5’i altın 12 madalya kazandı. Türkiye, genel sıralamada Avrupa 2’ncisi oldu.

Türkiye, Avrupa Para Taekwondo Şampiyonası ‘nda 5’i altın 12 madalya kazandı. Türkiye, genel sıralamada Avrupa 2’ncisi oldu. Şampiyona sonunda Türkiye, 6 sıklette 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için kota kazandı.

Avrupa Taekwondo Birliği (WTE) tarafından düzenlenen şampiyonaya İtalya’nın Bari kenti evsahipliği yaptı. Toplam 239 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada Türkiye, 13’ü erkek 7’si kadın olmak üzere sporcu ile temsil edildi. Ay-yıldızlı sporcular şampiyonayı 5 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalya ile tamamladı. Türkiye, şampiyonayı kadın takım, erkek takım ve genel sıralamada Avrupa 2’ncisi olarak tamamladı.

Şampiyonada, erkekler K44 61 kiloda Mahmut Bozteke, K42 75 kiloda Mehmet Serkan Serpici, K42 +75 kiloda Sefer Tayyip Harputlu, kadınlar K44 49 kiloda Meryem Betül Çavdar ile K43 +58 kiloda Şeyma Nur Emeksiz altın madalya kazanarak Avrupa’nın zirvesine çıktı. Erkekler K43 75 kiloda Yusuf Yünaçtı ile K43 +75 kiloda Mehmet Vasıf Yakut Avrupa 2’ncisi oldu. Erkekler K44 61 kiloda Ali Can Özcan, K44 75 kiloda Fatih Çelik, K42 61 kiloda Nail Karadaş, kadınlar K44 58 kiloda Gamze Gürdal ile  Seçil Er bronz madalya kazandı.

2020’YE MAKSİMUM SAYIDA KOTA

Türkiye, İtalya’da ettiği derecelerle 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için en yüksek sayı olan 6 kota hakkı kazandı. Bir ülkenin en fazla 6 kota elde edebileceği paralimpik oyunlarda Türkiye tüm kategorilerde kota kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Kadınlar K44 49 kiloda Meryem Betül Çavdar, K44 58 kiloda Gamze Gürdal, K43 +58 kiloda Şeyma Nur Emeksiz Bacaksız, erkekler K44 61 kiloda Mahmut Bozteke, K 44 75 kiloda Fatih Çelik ve K43 +75 kiloda Mehmet Vasıf Yakut ülkemizi Tokyo’da temsil etme hakkı kazandı.

MEHMETÇİĞE ASKER SELAMI…

Alınan sonuçlardan sonra büyük sevinç yaşayan sporcularımız Ay-yıldızlı bayrakla salonda tur attı. İtalya’da 5 kez İstiklal Marşımızı okutan Milli Takım Kafilemiz, Federasyon Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin ile birlikte asker selamı vererek, kahraman Mehmetçiğe desteklerini gösterdi.

BAŞKAN ŞAHİN’DEN KUTLAMA…
Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, İtalya’da önemli başarılara imza atan Para Taekwondo Milli Takımını kutladı. Başkanı Şahin, “İtalya’da başarı geleneğimizi sürdürdük. Sporcularımız kürsülere ambargo koydular ve sonunda takım halinde de kürsüde yerimizi aldık. Ayrıca 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarına da alınacak en fazla sayıda kota almayı başardık. Engelli sporcularımızı kutluyorum. Onlarla gurur duyuyoruz. Yıllardır kendilerine en büyük desteği veriyoruz. Bu desteğin karşılığını bu şekilde almak gurur verici. Sporcularımızın bu başarılarını 2020 yılında da sürdüreceğine inanıyorum. Elde edilen başarıda emeği geçen teknik ekibimizi, sporcularımızı, antrenörlerini ve ailelerini kutluyorum” ifadelerini kullandı.

66 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın